2019 Golf Croquet World Championship – Winner: Ben Rothman (USA)

The 13th WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Sussex County Croquet Club, West Sussex, England
Dates: 27 July to 4 August 2019

Champion: Ben Rothman (USA)

Finalist: Mohamed Karem (Egypt)

Ben Rothman (USA) defeated Mohamed Karem (EGY) 7-5, 2-7, 3-7, 7-6, 7-5 in a six-hour final to become the first American to win a WCF world championship.

At one point, Rothman was 3-6 down in game 4 and Mohamed Karem seemed to be well set for a decisive victory.  However, Rothamn fought back to 6-6.  Karem took good position at hoop 13 with his first ball but Rothman cleared it at the second attempt.  Karem had two chances to take the game and title with a 7 yard hoop shot and a 7 yard jump but neither were successful.  In game 5, Rothman established an early but narrow lead and never relinquished it.

In the semi-finals, Karem played brilliantly to defeat the formidable Hamy Erian (EGY) by 7-5, 7-4, 6-7, 7-3 while Rothman went 2-0 down to 23-year old Josh Freeth (NZL), the 2015 Under 21 GC World Champion, before recovering to win 2-7, 3-7, 7-3, 7-5, 7-5.

Full results are available at https://croquetscores.com/2019/gc/wcf-simon-carter-golf-croquet-world-championship

 

 

 

2017 Golf Croquet World Championship – Winner Reg Bamford (ZAF)

The 12th WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Victorian Croquet Centre, Melbourne, Australia
Dates: 25 February to 5 March 2017

Champion: Reg Bamford (South Africa)

Finalist: Ahmed Nasr (Egypt)

Full results are available at https://croquetscores.com/2017/gc/wcf-gcwc-main-event

Reg Bamford wins 2017 GCWC

Reg Bamford (ZAF) defeated Ahmed Nasr, Egypt's strongest player and a former GC World Champion in 2004 and 2008, in the 2017 Golf Croquet World Championship final at the Victorian Croquet Centre, Melbourne on 5 March.  Bamford won 7-6, 5-7, 7-4, 3-7, 7-4 in a gripping final to regain the title he won in Cairo in 2013, also against Nasr who had beaten him in the 2008 final in Cape Town.

In the semi-finals, Bamford defeated Hamy Erian (EGY), the 2015 runner-up, by 7-4, 5-7, 7-6, 7-6 and Nasr defeated Felix Webby, NZL, the recently-crowned Under 21 GC World Champion, by 5-7, 7-2, 7-4, 6-7, 7-4.

1996 Golf Croquet World Championship – Winner: Khaled Younis (EGY)

The 1st WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Le Robinie Golf Club, near Milan, Italy
Dates: 5-12 October 1996

Champion:

Khaled Younis

Khaled Younis (Egypt)

Finalist: Hisham Abousbaa (Egypt)

Preliminary Blocks

Block A

Hisham Abu Osbaa (EGY): 3 wins - beat Pravettoni 7-6; von Schmeider 7-5; Brodarick 7-0

Charles von Schmeider (IRE): 2 wins - beat Pravettoni 7-5; Brodarick 7-2

Andrea Pravettoni (ITA): 1 win - beat Brodarick 7-2

Gregg Brodarick (USA): 0 wins

Block B

Salib Erian (EGY): 3 wins - beat Edwards 7-3; Sowerby 7-4; Addis 7-3

Roy Edwards (ENG): 2 wins - beat Sowerby 7-1; Addis 7-5

Andrew Addis (ENG): 1 win - Sowerby 7-2

Mireille Sowerby (JER): 0 wins

Block C

  1. Abdelfattah (EGY): 2 wins - Lamb (Belgium) 7-5; Van der Vliet (Jersey) 7-6

Gianpetro Donati (ITA): 2 wins - beat Abdelfattah 7-4; Van der Vliet 7-4

  1. Van der Vliet (JER) 1 win: - beat Lamb 7-4

Jonathan Lamb (BEL): 1 win - beat Donati 7-6

Block D

Salah Hassan (EGY): 3 wins - beat de Petra 7-5; Rogerson 7-3; Vilain 7-1

Fred Rogerson (IRE): 2 wins - beat de Petra 7-2; Vilain 7-4

Paolo de Petra (ITA): 1 win - bear Vilain 7-3

Charles-Eric Vilain XIII (BEL): 0 wins

Block E

Khaled Younis (EGY): 3 wins - beat Truglia 7-3; Payne 7-4; McLaughlin 7-2

  1. Truglia (ITA): 2 wins - beat McLaughlin 7-6; Payne 7-4
  2. McLaughlin (SCO): 1 win - beat Payne 7-6

Peter Payne (SWI): 0 wins

Block F

  1. Sayed (EGY): 3 wins - beat Sowerby 7-3; Eatough 7-6; Beck 7-2

Richard Sowerby (JER): 1 win - Eatough 7-5

Don Beck (ENG): 1 win - beat Sowerby 7-5

Norman Eatough (SWI): 0 wins

Preliminary Knock-Out

Erian beat Payne 7-6, 7-2

Sayed beat Brodarick 7-3, 7-2

Abdelfattah beat de Petra 7-4, 7-3

Rogerson beat Van der Vliet 7-3, 7-5

Hassan beat Lamb 7-1, 7-5

Younis beat M. Sowerby 7-1, 7-2

von Schmeider beat R.Sowerby 7-5, 6-7, 7-4

Pravettoni beat Eatough 7-5, 5-7, 7-4

Abu Osbaa beat Beck 7-6, 7-3

Donati beat Vilan 7-2, 7-3

Truglia beat Adiss 7-2, 6-7, 7-4

Edwards beat McLaughlin 7-3, 7-3

Final Blocks

Block X

Sayed: 3 wins - beat Erian 7-4, 6-7, 7-6; Abdelfattah 7-5, 7-3; Rogerson 7-5, 7-4

Erian: 2 wins - beat Abdelfattah 7-4, 7-5; Rogerson 7-4, 7-4

Rogerson 1 win - beat Abdelfattah 7-3, 5-7, 7-3

Abdelfattah: 0 wins

Block Y

Hassan: 2 wins - beat von Schmeider 7-4, 3-7, 7-5; Pravettoni 7-4, 4-7, 7-2

Younis: 2 wins - beat von Schmeider 7-6, 7-5; Hassan 7-3, 7-5

von Schmeider: 1 win - beat Pravettoni 1-7, 7-4, 7-3

Pravettoni: 1 win - beat Younis 2-7, 7-6, 7-5

Block Z

Abu Osbaa 3 wins - beat Donati 6-7, 7-6, 7-4; Addis 7-1, 7-3; Edwardsa 7-4, 6-7, 7-5

Donati 2 wins - beat Addis 7-6, 7-3; Edwards 7-3, 7-4

Edwards 1 win - beat Addis 7-4, 4-7, 7-2

Addis: 0 wins

Quarter-finals

Younis beat Donati 6-7, 7-5, 7-4

Hassan beat Erian 7-3, 7-6

Abu Osbaa beat Edwards 7-4, 7-4

von Schmeider beat Sayed 7-6, 5-7, 7-5

Semi-finals

Younis beat Hassan 7-3, 7-4

Abu Osbaa beat von Schmeider 7-2, 5-7, 7-3

Final

Khaled Younis (EGY) beat Hisham Abu Osbaa (EGY) 4-7, 7-4, 7-3

Hisham Abousbaa - Finalist

Newspaper Articles re 1996 Golf Croquet World Championships

1997 Golf Croquet World Championship – Winner: Salah Hassan (EGY)

The 2nd WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Cairo, Egypt
Dates: 3-10 October 1997

Champion: Salah Hassan (Egypt)

Finalist: Walid Salah (Egypt)

Knock-out Results
First Round

K. Younis (Egypt) beat G. Marcora (Italy)+4 +5;

G. Donati (Italy) beat P. Payne (Switzerland) -2 -4 +2;

W. Salah (Egypt) beat A. Pravettoni (Italy) +5 +5;

C. Von Schmieder (Ireland) beat R. Al-Alami (Palestine) +2 -2 +3;

S. Eryan (Egypt) beat M. Power (Ireland) +5 +6;

N. Hassan (Egypt) beat J, Shorten (Ireland) +3 +1;

M. Najarian (USA) beat G. Tomes (South Africa) +1 +5;

M. Kamal (USA) beat N. Al-Shanti (Palestine) +6 +3;

I. Abdelwahab (USA) beat S. Curry (Qualifier) +4 -7 +6;

S. Abdelwahab (USA) beat R. Brand (WCF wild card) +4 +2:

H. El-Shobaki (Egypt) beat A. Hutchinson (Qualifier) +3 +5;

I. Brand (WCF wiid card) beat M. Burrow (Jersey) -3 +2 +2;

K. El-Haj (Palestine) beat F. Rogerson (Ireland) +1 +2:

S. Hassan (Egypt) beat E. Dymock (England) +1 +2;

A. Hamdi (Egypt; beat S. Miles (England), +3 +1:

H. Abousbaa (Egvptt beat S. Jones (England) +4 +5.

Second Round

K. Younis beat G. Donati +5 +2;

W. Salah beat C. Von Schmieder +2 +2;

N. Hassan beat S. Eryan +5 -1 +2;

M. Najarian beat M. Kama! +2 +1;

S. Abdelwahab beat I. Abdelwahab +2 +4;

H. El-Shobaki beat I. Brand +2 +5:

S. Hassan beat K. El-Haj +5 +6;

A. Hamdi beat H. Abousbaa -3 +3 +1.

Quarter-Finals

W. Salah beat K. Younis +1 -1 +4;

N. Hassan beat M. Najarian +4 +2;

H. El-Shobaki beat S. Abdelwahab +2 +2;

S. Hassan beat A. Hamdi -2 +4 +2.

Semi-Finals

W. Saiah beat N, Hassan +2 +2;

S. Hassan beat H. El-Shobaki -3 +2, +4

Final

S. Hassan beat W. Salah -2 +3 +2 +1

1998 Golf Croquet World Championship – Winner: Khaled Younis (EGY)

The 3rd WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Royal Leamington Spa, England
Dates: 3-11 October 1998

Champion: Khaled Younis (Egypt)

Finalist: Mik Mehas (USA)

Results

Group A

Salah Hassan (Egypt) 5 wins beat M. Anan, +2; R. Brand, +6; R. Flood, +4; K. Heidbuchel, +3; J. Houser, +3.

Jim Houser (USA) 3 wins beat M. Anan, +4; R. Brand, +6; R. Flood, +3.

Mohammed Anan (Egypt) 3 wins beat R. Brand, +5; R. Flood, +4; K. Hedibuchel, +5.

Richard Brand (England) 2 wins beat R. Flood, +1; K. Heidbuchel, +1.

Ray Flood (Ireland) 1 win beat K. Heaidbuchel, +2.

Koen Heidbuchel (Belgium) 1 win beat J. Houser, +1.

Group B

Khaled Younis (Egypt) 5 wins beat N.Al-Shanti, +6; S. Curry, +2; E. Dymock, +4; M.McInerney, +2; I.Abdelwahab, +3.

Ihab Abdelwahab (USA) 3 wins beat N. Al-Shanti, +3; S. Curry, +2; E. Dymock, +3.

Nadar Al Shanti (Palestine) 2 wins beat E. Dymock, +3; M. McInerney, +6.

Mark McInerney (Ireland) 2 wins beat S. Curry, +4; I. Abdelwahab, +1.

Edward Dymock (England) 2 wins beat S. Curry, +2; M. McInerney +2

Samantha Curry (England) 1 win beat N. Al-Shanti, +3.

Group C

Peter Payne (Switzerland) 4 wins beat A. Pidcock, +2; H. El-Shobaki, +1; D. Old, +1; E. Newell, +5.

Evan Newell (Ireland) 4 wins beat I. Brand, +3; A. Pidcock, +4, H. El-Shokabi, +1; D. Old, +1.

Hany El-Shobaki (Egypt) 3 wins beat I. Brand, +1, A. Pidcock, +3; D. Old, +3.

Derek Old (England) 2 wins beat I. Brand, +5; A. Pidcock, +2.

Ivor Brand (England) 2 wins beat A. Pidcock, +2; P.Payne, +1.

Alan Pidcock (England) 0 wins

Group D

Gianpietro Donati (Italy) 4 wins beat R. Edwards, +2; S. Hamdi, +2; V. Tomes, +1; D. Underhill, +2.

Hisham Abou Esba (Egypt) 4 wins beat G. donati, +1, S. Hamdi, +1; V. Tomes, +2; D. Unerhill, +2.

Roy Edwards (England) 3 wins beat H. Abou Esba, +3; S. Hamdi, +4; V. Tomes, +1.

Sherine Hamdy (Egypt) 2 wins beat V. Tomes, +2; D. Underhill, +5.

Vernon Tomes (South Africa) 1 win beat D. Underhill, +7.

David Underhill (Switzerland) 1 win beat R. Edwards, +2.

Group E

Andrew Hutchinson (England) 5 wins beat C. Jones, +6; S.Mahmoud, +1; A. Pravettoni, +2; W. Salah, +1; C. von Schmeider, +2.

Walid Salah (Egypt) 4 wins beat C. Jones, +4; S. Mahmoud, +1; A. Pravettoni, +3; Carl. von Schmeider, +4.

Samia Mahmoud (Egypt) 3 wins beat C. Jones, +3; A. Pravettoni, +1; Carl. von Schmeider, +4.

Andrea Pravettoni (Italy) 2 wins beat C. Jones, +2; Carl. von Schmeider, +2.

Carl von Schmeider (Ireland) 1 win beat C. Jones, +4.

Charles Jones (New Zealand) 0 wins

Group F

Hazem Mahmoud (Egypt) 4 wins beat J. Jeffrey, +6; S.Eryan, +1; S. Miles, +4; S. Adbelwahab, +2.

Sherif Abdelwahab (Egypt) 4 wins beat J. Jeffrey, +1; S. Eryan, +2; S. Miles, +5; Charles von Schmeider, +4.

Salib Eryan (Egypt) 3 wins beat J. Jeffrey, +5; S. Miles, +3; Charles von Schmeider, + +1.

Charles von Schmeider (Ireland) 3 wins beat J. Jeffrey, +3; S. Miles, +4; H. Mahmoud, +2.

John Jeffrey (England) 1 win beat S. Miles, +2.

Simon Miles (England) 0 wins

Group G

Nahed Hassan (Egypt) 5 wins beat K. El-Haj, +5; S. Jones, +6; D. Beck, +3; M. Mehas, +1; A. Abdelwahab, +3.

Ayman Abdelwahab (Egypt) 4 wins K. El-Haj, +3; S. Jones, +3; D. Beck, +3; M. Mehas, +4

Mik Mehas (USA) 3 wins beat K. El-Haj, +6; S. Jones, +6; D. Beck, +3.

Don Beck (England) 2 wins beat K. El-Haj, +2; S. Jones, +5.

Syd Jones (England) 1 win beat K. El-Haj, +3.

Khalil El-Haj (Palestine) 0 wins

Group H

Yasser Esmat (Egypt) 4 wins beat R. El-Alami, +4; T. Hall, +3; G. Tomes, +3, R. Williams, +6.

Kristian Chambers (England) 4 wins beat R. El-Alami, +5; T. Hall, +5; R. Williams, +5; Y. Esmat, +1.

Grahame Tomes (South Africa) 2 wins beat R. El-Alami, +1; K. Chambers, +1.

Rod Williams (Scotland) 2 wins beat T. Hall, +4; G. tomes, +1.

Tony Hall (Australia) 2 wins beat R. El-Alami, +1; G. Tomes, +1.

Rana Al-Elami (Palestine) 1 win beat R. Williams, +3.

Final Knockout Results

First Round:

  1. Younis beat R. Brand +5, +7

H.El-Shobaki beat W. Salah +2, +2

  1. Donati beat D. Beck +3, +3
  2. Abdelwahab beat G. Tomes +3, +3
  3. Newell beat S. Mahmoud +4, +1
  4. Hassan beat M. McInerney -4, +1, +3
  5. Hassan beat S. Hamdy +3, +7
  6. Eryan beat K. Chambers -1, +2, +3

M.Mehas beat H. Aboa Esba +4, -1, +4

  1. Mahmoud beat R. Williams +3, +4
  2. Anan beat I. Abdelwahab +3, +5
  3. Hutchinson beat D. Old +1, +2
  4. Esmat beat C. von Schmeider +2, +4
  5. Abdelwahab beat R. Edwards +5, +2

P.Payne beat A. Pravettoni +3, +5

  1. Houster beat N. Al-Shanti +2, +1

Second Round:

  1. Younis beat H.El-Shobaki -2, +5, +3
  2. Donati beat S. Abdelwahab -2, +5, +2
  3. Newell beat S. Hassan -1, +1, +2
  4. Hassan beat s. Eryan +2, -3, +2

M.Mehas beat H. Mahmoud +2, -1, +3

  1. Anan beat A. Hutchinson +2, +4
  2. Esmat beat A. Abdelwahab +3, +4

P.Payne beat J. Houster -3, +4, +1

Quarter-Final:

  1. Younis beat G. Donati -3, +4, +2
  2. Newell beat N. Hassan -2, +2, +2

M.Mehas beat M. Anan +5, +2

  1. Esmat beat P.Payne +3, -5, +5

Semi-Final:

  1. Younis beat E. Newell +3, +5
  2. Mehas beat Y. Esmat +3, -2, +2

Final:

  1. Younis beat M. Mehas -2, +6, +1, +3

OTHER PLACES

3rd: E. Newell beat 4th Y. Esmat -3, +4, +3

PLACES 5-8:

  1. Donati beat N. Hassan, +3, -1, +1
  2. Anan beat P.Payne, +5, -2, +3

5th: G. Donati beat 6th M. Anan, +2, -3, -3.

7th: N. Hassan beat 8th P. Payne, +5, -2, +4

PLACES 9-12

  1. Eryan beat S. Hassan, +2, +5
  2. El-Shobaki beat S. Abdelwahab, +4, +3
  3. Abdelwahab beat J. Houser, -1, +1, +2
  4. Mahmoud beat A. Hutchinson, +2, +5
  5. El-Shobaki beat S. Eryan +4, +1
  6. Mahmoud beat .A. Abdelwahab, +3, +3

9th H. Mahmoud beat 10th H. El-Shobaki, +4, +2

11th S. Eryan beat 12th A. Abdelwahab -1, +2, +5

PLACES 13-16:

  1. Abdelwahab beat S. Hassan +3, -2, +3
  2. Houser beat A. Hutchinson, +3, -5, +4

13th J. Houser beat 14th S. Abdelwahab, -1, +2, +5

15th S. Hassan beat 16th A. Hutchinson, +2, +4

PLACES 17- 32:

  1. Chambers beat S. Hamdi, +7, +7(wo)
  2. McInerney beat S. Mahmoud, -2, +2, +2
  3. Tomes beat D. Beck, +2, +5
  4. Brand beat W. Salah, +7, +7(wo)

Charles von Schmeider beat R. Edwards, +1, -1, +3

  1. Pravettoni beat N. Al-Shanti +2, -2, +1
  2. Abou Esba beat R. Williams, -2, +1, +1
  3. Abdelwahab beat D.Old, +4, -3, +4
  4. McInerney beat K. Chambers, +4, +4
  5. Brand beat G. Tomes, +1, -3, +6

Charles von Schmeider beat A. Pravettoni, -1, +4, +6

  1. Abou Esba beat I. Abdelwahab, +1, -1, +1
  2. Mahmoud beat S. Hamdi, +7, +7(wo)
  3. Beck beat W. Salah, +6
  4. Al-Shanti beat R. Edwards, +1
  5. Williams beat D. Old, +3 (OT)
  6. McInerney beat R. Brand, +1
  7. Abou Esba beat Charles von Schmeider +3
  8. Chambers beat G. Tomes, +2
  9. Pravettoni beat I. Abdelwahab +3
  10. Beck beat S. Mahmoud, +1
  11. Al-Shanti beat R. Williams, +4
  12. Salah beat S. Hamdi, +7(wo)
  13. Edwards beat D.Old, +6

17th H. Abou Esba beat 18th M. McInerney, +1

19th Charles von Schmeider beat 20th R. Brand, +5

21st A. Pravettoni beat 22nd K. Chambers, +2

23rd I. Abdelwahab beat 24th G. Tomes, +5

25th D. Beck beat 26th N. Al-Shanti, +7(wo)

27th R. Williams beat 28th S. Mahmoud, +7(wo)

29th W.Salah beat 30th R. Edwards, +2

31st D. Old beat 32nd S. Hamdi, +7

PLACES 33-48:

  1. Underhill beat S.Jones, -3, +2, +3
  2. Jeffrey beat R. El-alami, +3, +3
  3. Curry beat R. Flood, +5, +4
  4. Brand beat C. Jones, +2, +4
  5. Tomes beat K. El-Haj, -4, +2, +2
  6. Hall beat S. Miles, +1, +2
  7. Dymock beat K. Heidbuchel, -1, +1, +5
  8. Pidcock beat Carl von Schmeider, +3, -1, +1
  9. Underhill beat J. Jeffrey, +2, -4, +1
  10. Brand beat S. Curry, +4, +5
  11. Hall beat V. Tomes, +2, +3
  12. Dymock beat A. Pidcock, +2, +4
  13. Jones beat R. El-Alami, +4, +4
  14. Jones beat R. Flood, +1, -1, +5
  15. Miles beat K. El-Haj, -2, +2, +1

Carl von Schmeider beat K. Heidbuchel, +2, +5

  1. Brand beat D. Underhill, +2
  2. Hall beat E. Dymock, +6
  3. Curry beat J. Jeffrey, +6
  4. Pidcock beat V. Tomes, +3
  5. Jones beat C. Jones, +1

Carl von Schmeider beat S.Miles, +2

  1. Flood beat R. El-Alami, +1
  2. Hedibuchel beat K. El-Haj, +2

33rd T. Hall beat 34th I. Brand, +2

35th E. Dymock beat 36th D. Underhill, +1

37th S. Curry beat 38th A. Pidcock, +7(wo)

39th V. Tomes beat 40th J. Jeffrey, +4

41st S. Jones beat 42nd Carl von Schmeider, +1

43rd C. Jones beat 44th S. Miles, +4

45th K. Heidbuchel beat 46th R. Flood, +2(OT)

47th R. El-Alami beat 48th K. El-Haj, +1

2000 Golf Croquet World Championship – Winner: Salah Hassan (EGY)

The 4th WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Cairo, Egypt
Dates: 19-25 September 2000

Champion: Salah Hassan (Egypt)

Finalist: Khaled Younis (Egypt)

Results

Preliminary Blocks:

Block 1

5 wins: Khalid Younis (Egypt) beat Derek Old (England) +4; Carl von Schmieder (Ireland) +4; Norman Eatough (Switzerland) +5; George Mabassa (South Africa) +4; and Khalil El-Haj (Palestine) +4.

4 wins: Khalil El-Haj beat Derek Old +2; Carl von Schmieder +2; Norman Eatough +2; and George Mabassa +4.

3 wins: Norrnan Eatough beat Derek Old +4; Carl von Schmieder +2; and George Mabassa+3;

2  wins:  Derek  Old  beat Carl von  Schmieder +5: and  George Mabassa +3.

1 win: Carl von Schmieder beat George Mabassa +4.

0 wins: George Mabassa.

Block 2

5 wins: Yasser Esmat (Egypt) beat Sherif Abdelwahab (USA) +5; Richard Brand (England) +6; Simon Williams (Ireland) +2; Don Reyland (New Zealand) +1; and Said Abu Ramadan (Palestine) +7 (w.o.).

4 wins: Sherif Abdelwahab beat Richard Brand +4; Simon Williams + 2; Don Reyland +3; and Said Abu Ramadan +7 (w.o.).

3 wins: Simon Williams beat Richard Brand +1; Don Reyland +6; and Said Abu Ramadan +7 (w.o.).

2  wins:  Richard  Brand  beat Don  Reyland  +1;  and  Said  Abu Ramadan +7 (w.o.).

1 win: Don Reyland beat Said Abu Ramadan +7 (w.o,).

0 wins: Said Abu Ramadan (did not play).

Block 3

5 wins: Nahed Hassan (Egypt) beat John Moore (England) +4; Yvonne Marrinan (Ireland) +3; Ken Mason (England) ;1; Victor Dladla (Soulh Africa)+1; and Marion Hof (Germany) +7.

3 wins: John Moore (8 net points) beat Yvonne Marrinan +6; Victor Dladla +1; and Marion Hof +7.

3 wins: Victor Dladla (8 net points) beat Yvonne Marrinan +4; Ken Mason +4; and Marion Hof+2.

3 wins: Ken Mason (6 net points) beat John Moore +2; Yvonne Marrinan +6; and Marion Hof+3.

1 win: Yvonne Marrinan beat Marion Hof +2,

0 wins: Marion Hof.

 

4 wins: Ivor Brand (England) (12 net points) beat Salah Hassan (Egypl) +4; Evan Newell (Ireland) +5; Grahame Tomes (South Africa) +3; and Rana Al-Alami (Palestine) +2.

4 wins: Salah Hassan (6 net points) beat Evan Newell +3; Ihab Abdelwahab (USA)+1; Grahame Tomes+3; and Rana Al-Alami+3.

2 wins: Ihab Abdelwahab (2 net points) beat Ivor Brand +2; and Rana Al-Alarni+4.

2 wins: Evan Newell (-3 net points) beat Ihab Abdelwahab +2:

1 win: Grahame Tomes beal Ihab Abdelwahab+1.

Block 5

4 wins: Nader Al-Shanti (Palestine) (15 net points) beat Mohammad Anan (Egypt) +5; Chris Sheen (England) +1; Tony Falcon-Uff (Belgium) +4; and Vernon Tomes (South Africa) +7.

4 wins: Mohammad Kamal (USA) (14 net points) beat Mohammad Anan +2; Nader Al-Shanti +2; Tony Falcon-Uff +6; and Vernon Tomes +6.

3 wins: Mohammad Anan beat Chris Sheen +5; Tony Falcon-Uff

2   wins:  Chris  Sheen  beat  Mohammad   Karnal  +2;  and  Tony Falcon-Uff+4.

1 win: Tony Falcon-Uff (-15 net points) beat Vernon Tomes +4.

1 win: Vernon Tomes (-22 net points) beat Chris Sheen +1.

Block 6

5 wins: Walid Salah (Egypt) beat Gianpietro Donati (Italy) +4; Jonathan Lamb (Belgium) +4; Bill Arliss (England) +4; Jamieson Walker (Scotland) +5; and Soha Akl (Palestine) +4.

4 wins: Gianpietro Donati beat Jonathan Lamb +7; Bill Arliss +3; Jamieson Walker+6; and Soha Aki+2.

Block 7

5 wins: Mik Mehas (USA) beat Hossam E! Laban (Egypt) +2; Tony Hall   (Australia)  +2;   Morgan   Power   (Ireland)   +1;   Meshack Mazibuko (Soulh Africa) +2, and Elda Cairoli (Italy) +2.

4 wins: Hossam El Laban beat Tony Hall +3; Morgan Power +1; Meshack Mazibuko +5; and Elda Cairoli +7.

3 wins: Morgan Power beal Tony Hall +6; Meshack Mazibuko +1; Elda Cairoli+4.

2 wins: Tony Hall beat Meshack Mazibuko +4: and Elda Cairoli+3.

1 win: Meshack Mazibuko beat Elda Cairoli +4. 0 wins: Elda Cairoli,

Block 8

4 wins: Stephen Mulliner (England) (14 net points) beat Kevin Garrad (Isle of Man) +2; Andrea Pravettoni (Italy) +4; Don Beck (England) +6; and Grace Atalia (Palestine) +3.

4 wins: Marwa Mustafa (Egypt) (6 net points) beat Stephen Mulliner + 1, Kevin Garrad +1; Andrea Pravettoni +l; and Grace Atalia -1-6.

3 wins: Don Beck beat Marwa Mustafa +1: Andrea Pravetloni +1; and Grace Atalia +3.

2 wins: Kevin Garrad beat Don Beck +3; and Grace Atalia +5.

1 win: Andrea Pravettoni (-4 net points) beat Kevin Garrad +3.

1 win: Grace Atalia (-16 net points) beat Andrea Pravettoni +1.

QUALIFYING BLOCKS:

Block A

2 wins: Mohammad Kamal (8 net points) beat Marwa Mustaf and Norman Eatough +7,

2 wins: Marwa Mustafa   (4 net points) beat Norman Eatough and Soha Akl+5.

1 win: Norman Eatough (-6 net points) beat Soha Akl +2.

1 win: Soha Akl (-6 net points) beat Mohammad Kamal +1.

 

2 wins: Sherif Abdelwahab (3 net points) beat Victor Dladla+6; and Ihab Abdelwahab +1.

2 wins: Hossam El Laban (2 net points) beat Sherif Abdelwahab +4; and Victor Dladla+2.

0 wins: Victor Dladla.

Block C

3 wins: Mohammad Anan beat John Moore +2; Salah Hassan +1; and Don Beck+3.

2 wins: Salah Hassan beat John Moore +5; and Don Beck +2.

1win: John Moore beat Don Beck +4.

0 wins: Don Beck.

Block D

2  wins: Simon Williams (5 net points) beat Gianpietro Donati +4; and Morgan Power+3.

2 wins: Gianpietro Donati (5 net points) beat Khalil El-Haj +4; and Morgan Power+5.

1 win: Khalil El-Haj (-3 net points) beat Simon W illiams +2.

1 win: Morgan Power (-7 net points) beat Khalil El-Haj +1.

K.O. ROUND 1

Marwa Mustafa (Egypt) beat Nahed Hassan (Egypt) +3. +2;

Walid Salah (Egypt) beat Ihab Abdelwahab (USA) +2, +1;

Sherif Abdelwahab (USA) beat Ivor Brand (England) +1, -1, +1;

Yasser Esmat (Egypt) beat Mohammad Anan (Egypt) +3, +1;

Stephen Mulliner (England) beat Mohammad Kamal (USA) +2, +3;

Mik Mehas (USA) beat Simon Williams (Ireland) +3, +1;

Khalid Younis (Egypt) beat Gianpietro Donati (Italy) +5, +7;

Salah Hassan (Egypt) beat Nader Al-Shanti (Palestine) +3, +3.

 

Walid Salah beat Marwa Muslafa -4, +4 +4;

Yasser Esmat beat Sherif Abdelwahab +4, +2;

Stephen Mulliner beat Mik Mehas +4, +2;

Salah Hassan beat Khalid Younis +1,+1.

SEMI-FINAL

Yasser Esmat beat Walid Salah +1, -1, +1;

Salah Hassan beat Stephen Mulliner +3, +2.

FINAL

Salah Hassan beat Yasser Esmat +4, -2, +1, +3.

OTHER PLACES

3rd: Walid Salah beat 4th Stephen Mulliner -1, +4, +2.

PLACES 5-8:

Sherif Abdelwahab beal Marwa Mustafa +2, t4;

Khalid Younis beat Mik Mehas +2, +4.

5th: Kahlid Younis beat 6th; Sherif Abdelwahab -2, +2, +2.

7th: Mik Mehas beat 8th: Marwa Mustafa+4,-3,+3.

PLACES 9-12

Nahed Hassan beat Ihab Abdelwahab +1, -2, +3;

Mohammad Anan beat Ivor Brand +2, -2, +1;

Mohammad Karnal beat Simon Williams +3, +1;

Nader Al-Shanti beat Gianpietro Donati-4,+3,+2.

Nahed Hassan beat Mohammad Anan +2, +3;

Mohammad Kamal beat Nader Al-Shanti+N3, +4.

9th: Mohammad Kamal beat 10th: Nahed Hassan +1, +2.

PLACES 13-16:

Ihab Abdelwahab beat Ivor Brand +4, +4;

Simon Williams beat Gianpietro Donati +1, -2, +3.

13th: Ihab Abdelwahab beat 14th: Simon Williams+6, +1.

15th: Ivor Brand beat 16th: Gianpietro Donati+3,-1, +1.

PLACES 17-48:

Soha Akl (Palestine) beat Said Ramadan (Palestine) +7, +7 (wo);

Tony Hall (Australia) beat Meshack Maziboko (South Africa) -2, +3, +1;

John Moore (England) beat Grace Atalia (Palestine) +2, +1;

Kevin Garrad (Isle of Man) beat Rana Al-Alami (Palestine) +3, -5, +3;

Don Beck (England) beat George Mabasa (South Africa) -1, +3, +1;

Jamieson Walker (Scotland) beat Tony Falcon-Uff (Belgium) -1, +3, +3;

Jonathan Lamb (Belgium) beat Morgan Power (Ireland) +2, -1, +4;

Chris Sheen (England) beat Carl von Schmieder (Ireland) +5, +2;

Hossam El Laban (Egypt) beat Marion Hof (Germany) +4, +4;

Andrea Pravettoni (Italy) beat Richard Brand (England) +3, +3;

Victor Dladla (South Africa) beat Elda Cairoli (Italy) +2. +5;

Derek Old (England) beat Yvonne Marrinan (Ireland) +6, +6;

Khalil El-Haj (Palestine) beal Vernon Tomes (South Africa) -1, +1, +2;

Don Reyland (New Zealand) beat Ken Mason (England) +4, +4;

Norman Eatough (Switzerland) beat Grahame Tomes (Soulh Africa) +6, +3;

Evan Newell (Ireland) beat Bill Arliss (England) +3,+ 5.

Tony Hall beat Soha Akl +2, +1;

John Moore beat Kevin Garrad -4, +3. +3;

Don Beck beat Jamieson Walker +3, +4;

Chris Sheen beat Jonathan Lamb +4, +1;

Hossam El Laban beat Andrea Pravetloni +4, +4;

Derek Old beat Victor Dladla +2, -2, +1;

Don Reyland beat Khalil El-Haj +3, -2, +4;

Norman Eatough beat EvanNewell-2,+3,+5.

Tony Hall beat John Moore +3, +2;

Chris Sheen beat Don Beck +2. +1;

Hossam E! Laban beat Derek Old +3, +3;

Don Reyland beat Norman Eatough +2, +2.

Kevin Garrad beat Soha Akl +2, +2;

Jonathan Lamb beat Jamieson Walker +3, +6;

Andrea Pravettoni beat Victor Dladla -3, +6, +1;

Khalil El-Haj beat Evan Newell -1, +1, +3.

Chris Sheen beal Tony Hall +3, +4;

Don Reyland beat Hossam El Laban +2. -4, +2.

Don Beck beat John Moore +3, -4, +2;

Derek Old beat Norman Eatough +3, +3.

Jonalhan Lamb beat Kevin Garrad +4, +3;

Andrea Pravettoni beat Khalil El-Haj +3, +4.

Soha Akl beat Jamieson Walker -5, +3, +5;

Victor Dladla beat Evan Newell.

 

17th: Chris Sheen beat 18th: Don Reyland+2.

19th: Hossam El Laban beat 20th:TonyHall+3.

21st: Derek Old beat 22nd: Don Beck +4.

23rd: Norman Eatough beat 24th: John Moore +1.

25th: Andrea Pravettoni beat 26th: Jonathan Lamb +5.

27th: Kevin Garrad beat 28th: Khalil El-Haj+3.

29th: Victor Dladla beat 30th: Soha Akl+2.

31st: Evan Newell beat 32nd: Jamieson Walker+2.

 

Meshack Mazibuko beat Said Ramadan +7, +7 (wo);

Grace Atalia beal Rana Al-Alami +1, -3, +1;

George Mabasa beal Tony Falcon-Uff +5, -2, +5;

Morgan Power beat Carl von Schmieder +7, +7 (wo);

Richard Brand beat Marion Hof +1, +3;

Yvonne Marrinan beal Elda Cairoli -5, +3, +1;

Ken Mason beat Vernon Tomes +3, -2, +4;

Bill Ariiss beat Grahame Tomes -2, +1. +4.

Meshack Mazibuko beat Grace Atalia +6, -1, +6;

George Mabasa beat Morgan Power +1, -1, +2;

Yvonne Marrinan beat Richard Brand -4, + 1, +2;

Bill Arliss beat Ken Mason -1, +2. + 1.

Grahame Tomes beat Vernon Tomes +2, +5;

Carl von Schmieder beat Tony Falcon-Uff +1, +1;

Marion Hof beal Elda Cairoli-1, +4, +2;

Rana Al-Alami beat Said Ramadan +7, +7 (wo).

Meshack Mazibuko beat George Mabasa -I. +1, +2;

Bill Arliss beat Yvonne Marrinan +5, +7.

Morgan Power beat Grace Atalia +3, -3 +5;

Ken Mason beat Richard Brand +3, +4.

Carl von Schmieder beat Rana Al-Alami -1. +1, +4;

Grahame Tomes beat Marion Hof+3,+5

Vernon Tomes beat Elda Cairoli +4, +5;

Tony Falcon-Uff beat Said Ramadan +7,+7 (wo).

FINAL POSITIONS (33-48)

33rd: Meshack Mazibuko beat 34th: Bill Arliss +1.

35th: George Mabasa beat 36th: Yvonne Marrinan +1.

37th: Ken Mason beat 38th: Morgan Power+7.

39th: Grace Atalia beat 40th: Richard Brand+3.

41st: Grahame Tomes beat 42nd: Carl von Schmieder+2.

43rd: Rana Al-Alami beat 44th:MarionHof+5.

45th: Vernon Tomes beal 46th: Tony Falcon-Uff+2.

47th: Elda Cairoli beat 48th: Said Ramadan +7 (wo).

2002 Golf Croquet World Championship – Winner: Khaled Younis (EGY)

The 5th WCF Golf Croquet World Championship
Venue: The National Croquet Center, West Palm Beach, Florida, USA
Dates: 10-18 February 2002

 

Champion: Khaled Younis (Egypt)

Finalist: Salah Hassan (Egypt)

Results

DAY ONE SCORES

BLOCK 1

SALAH HASSAN defeats ALEXANDER KIRSTEN 7-3 7-1

SALAH HASSAN defeats BILL MARTIN 7-5 7-5

BLOCK 2

KHALID YOUNIS defeats LEN CANAVAN 7-2 7-5

KHALID YOUNIS defeats CHRIS SHEEN 6-7 7-5 7-4

BLOCK 3

STEPHEN MULLINER defeats MARION HOF 7-3 7-1

STEPHEN MULLINER defeats KEN SHIPLEY 7-2 7-3

BLOCK 4

YASSER ESMAT defeats DAVID UNDERHILL 7-4 7-3

YASSER ESMAT defeats TOM WESTON 7-2 7-3

BLOCK 5

WALID SALAH defeats SHERINE HAMDY 7-3 7-3

DEREK OLD defeats CHARLES von SCHMIEDER 7-4 7-5

DEREK OLD defeats ROY WARE 4-7 7-5 7-6

RICHARD KNAPP defeats DAVID BENT 6-7 7-6 7-3

BLOCK 6

REG BAMFORD defeats HASSAN GHONEIM 7-5 7-1

MOHAMMED KAMAL defeats NORMAN EATOUGH 7-1 7-5

MOHAMMED KAMAL defeats PETER JUST 7-2 7-6

SHERIF NAFEE defeats TONY HALL 7-3 7-2

BLOCK 7

ROBERT FULFORD defeats EDOARDO LUALDI 7-0 7-3

HISHAM ABDEL GAWAD defeats OWEN EDWARDS 7-4 6-7 7-3

HISHAM ABDEL GAWAD defeats BILL MEAD 7-3 7-2

MARK NAJARIAN defeats RANA ALALAMI 7-6 7-4

BLOCK 8

MIK MEHAS defeats KEVIN HAM 7-5 7-3

PAOLO DE PETRA defeats MIK MEHAS 7-6 2-7 7-3

SHERIF ABUSBAA defeats KEVIN HAM 7-2 5-7 7-3

BILL ARLISS defeats IVOR BRAND 7-5 7-2

DICK BRACKETT defeats IVOR BRAND 7-5 7-3

DAY TWO

BLOCK 1

SALAH HASSAN defeats JIM HOUSER 7-5 7-5

EVAN NEWELL defeats JIM HOUSER 7-4 7-4

BILL MARTIN defeats EVAN NEWELL 7-4 7-4

DON BECK defeats SALIB ERIAN 7-4 4-7 7-4

SALIB ERIAN defeats JIM HOUSER 7-3 7-3

SALIB ERIAN defeats ALEXANDER KIRSTEN 7-2 7-3

DON BECK defeats ALEXANDER KIRSTEN 7-3 6-7 7-3

BLOCK 2

KHALID YOUNIS defeats ADALAT SHOURAB 7-2 7-2

JOHN MOORE defeats ADALAT SHOURAB 7-1 7-0

JOHN MOORE defeats LEN CANAVAN 7-3 7-4

CHRIS SHEEN defeats JOHN MOORE 5-7 7-1 7-4

AHMED EL MAHDI defeats IHAB ABDELWAHAB 7-5 6-7 7-5

IHAB ABDELWAHAB defeats LEN CANAVAN 7-5 7-4

AHMED EL MAHDI defeats LEN CANAVAN 7-5 7-3

BLOCK 3

STEPHEN MULLINER defeats ANDREA PRAVETTONI 7-3 5-7 7-4

STEPHEN MULLINER defeats ROY GEE 7-4 6-7 7-3

SHERIF ABDELWAHAB defeats ROY GEE 7-5 7-5

SHERIF ABDELWAHAB defeats MARION HOF 7-2 7-2

SHERIF ABDELWAHAB defeats KEN SHIPLEY 7-3 5-7 7-5

JOHN JEFFREY defeats MARION HOF 7-4 7-6

ANDREA PRAVETTONI defeats MARION HOF 7-1 7-2

BLOCK 4

YASSER ESMAT defeats GIANNI LEONICINI 7-2 7-4

JACQUES FOURNIER defeats GIANNI LEONICINI 7-4 7-5

JACQUES FOURNIER defeats DAVID UNDERHILL 7-6 7-3

JACQUES FOURNIER defeats TOM WESTON 7-5 7-2

MOHAMED ANAN defeats GIANNI LEONICINI 7-1 7-4

MOHAMED ANAN defeats DAVID UNDERHILL 7-6 7-3

BILL BERNE defeats DAVID UNDERHILL 7-4 7-5

BILL BERNE defeats TOM WESTON 7-3 7-5

BLOCK 5

WALHID SALLAH defeats CHARLES VON SCHMIEDER 5-7 7-4 7-4

SHERINE HAMDY defeats DEREK OLD 7-6 7-4

ROY WARE defeats DAVID BENT 7-6 7-6

CHARLES VON SCHMIEDER defeats RICHARD KNAPP 6-7 7-4 7-5

RICHARD KNAPP defeats SHERINE HAMDY 3-7 7-2 7-6

BLOCK 6

REG BAMFORD defeats NORMAN EATOUGH 7-3 7-4

MOHAMMED KAMAL defeats HASSAN GHONEIM 7-4 6-7 7-3

NORMAN EATOUGH defeats SHERIFF NAFEE 7-3 4-7 7-4

SHERIF NAFEE defeats PETER JUST 7-2 7-6

NORMAN EATOUGH defeats TONY HALL 7-5 2-7 7-3

TONY HALL defeats HASSAN GHONEIM 7-4 7-4

BLOCK 7

ROBERT FULFORD defeats OWEN EDWARDS 7-1 7-6

ROBERT FULFORD defeats BILL MEAD 7-3 7-5

HISHAM ABDEL GAHAB defeats EDOARDO LUALDI 7-6 5-7 7-2

MARK NAJARIAN defeats BILL MEAD 7-3 7-6

OWEN EDWARDS defeats RANA ALALAMI 7-3 7-4

BLOCK 8

MIK MEHAS defeats DICK BRACKETT 7-4 7-1

MIK MEHAS defeats KEVIN HAM 7-3 7-2

PAOLO DE PETRA defeats SHERIF ABUSBAA 7-4 7-3

DICK BRACKETT defeats IVOR BRAND 7-5 7-3

IVOR BRAND defeats KEVIN HAM 7-6 7-1

BILL ARLISS defeats DICK BRACKETT 7-4 7-3

DAY THREE

BLOCK 1

SALAH HASSAN    defeats DON BECK    7-4 7-6

EVAN NEWELL defeats SALIB ERIAN 7-5 2-7 7-5

JIM HOUSER  defeats ALEXANDER KIRSTEN   7-2 7-5

JIM HOUSER  defeats BILL MARTIN 7-5 3-7 7-3

BLOCK 2

KHALID YOUNIS   defeats AHMED EL MAHDI  7-6 7-5

JOHN MOORE  defeats IHAB ABDELWAHAB 7-4 2-7 7-3

IHAB ABELWAHAB  defeats ADALAT SHOURAB  7-1 7-1

LEN CANAVAN defeats ADALAT SHOURAB  7-6 7-2

CHRIS SHEEN defeats ADALAT SHOURAB  7-1 7-3

BLOCK 3

SHERIF ABDELWAHAB   defeats JOHN JEFFREY    7-2 7-2

ROY GEE defeats MARION HOF  7-0 7-2

KEN SHIPLEY defeats JOHN JEFFREY    7-6 4-7 7-4

ROY GEE defeats KEN SHIPLEY 6-7 7-2 7-3

BLOCK 4

JACQUES FOURNIER    defeats MOHAMMED ENAN   7-4 6-7 7-6

YASSER ESMAT    defeats BILL BERNE  5-7 7-5 7-4

JACQUES FOURNIER    defeats BILL BERNE  7-4 4-7 7-3

MOHAMMED ENAN   defeats TOM WESTON  7-2 7-6

DAVID UNDERHILL defeats GIANNI LEONCINI 7-6 5-7 7-5

TOM WESTON  defeats GIANNI LEONCINI 7-6 7-6

BLOCK 5

DAVID BENT  defeats DEREK OLD   5-7 7-3 7-2

WALID SALAH defeats RICHARD KNAPP   7-3 7-4

CHARLES VON SCHMIEDER   defeats DAVID BENT  7-6 4-7 7-4

RICHARD KNAPP   defeats ROY WARE    7-3 7-3

SHERINE HAMDY   defeats CHARLES VONSCHMIEDER    6-7 7-6

7-5

SHERINE HAMDY   defeats ROY WARE    7-2 7-5

BLOCK 6

REG BAMFORD defeats TONY HALL   7-3 7-3

MOHAMMED KAMAL  defeats SHERIF NAFEE    5-7 7-5 7-4

TONY HALL   defeats PETER JUST  7-5 7-4

HASSANN GHONEIN WITHDRAWS

BLOCK 7

ROBERT FULFORD  defeats RANA ALALAMI    7-5 7-3

HISHAM ABDELGAWAD   defeats   MARK NAJARIAN   7-6 7-4

RANA ALALAMI    defeats BILL MEAD   7-3 7-6

OWEN EDWARDS    defeats EDOARDO LUALDI  7-4 7-5

EDUARDO LUALDI  defeats BILL MEAD   5-7 7-4 7-2

BLOCK 8

SHERIF ABUSBAA  defeats IVOR BRAND  7-4 6-7 7-2

MIK MEHAS   defeats BILL ARLISS 7-3 7-4

IVOR BRAND  defeats DICK BRACKETT   7-3 2-7 7-6

BILL ARLISS defeats KEVIN HAM   7-3 6-7 7-5

PAOLO DE PETRA  defeats DICK BRACKETT   7-4 7-6

PAOLO DE PETRA  defeats KEVIN HAM   7-4 7-4

DAY FOUR

BLOCK 1

EVAN NEWELL defeats SALAH HASSAN    7-5 7-6

SALAH HASSAN    defeats SALIB ERIAN 7-6 7-6

DON BECK    defeats EVAN NEWELL 7-6 7-4

DON BECK    defeats JIM HOUSER  7-5 7-6

BILL MARTIN defeats SALIB ERIAN 4-7 7-5 7-5

DON BECK    defeats BILL MARTIN 7-5 6-7 7-4

BILL MARTIN defeats ALEXANDER KIRSTEN   7-3 7-2

BLOCK 2

KHALID YOUNIS   defeats JOHN MOORE  7-1 7-4

KHALID YOUNIS   defeats IHAB ABDELWAHAB 7-3 7-3

AHMED EL MAHDI  defeats JOHN MOORE  7-2 3-7 7-1

AHMED EL MAHDI  defeats ADALAT SHOURAB  7-1 7-0

IHAB ABDELWAHAB defeats CHRIS SHEEN 7-6 7-4

AHMED EL MAHDI  defeats CHRIS SHEEN 7-2 7-4

CHRIS SHEEN defeats LEN CANAVAN 7-2 7-3

BLOCK 3

STEPHEN MULLINER    defeats SHERIF ABDELWAHAB   7-6 2-7 7-3

STEPHEN MULLINER    defeats JOHN JEFFREY 7-3 5-7 7-2

ANDREA PRAVETTONI   defeats JOHN JEFFREY    7-4 7-5

ROY GEE defeats JOHN JEFFREY    7-5 7-2

ROY  GEE    defeats ANDREA PRAVETTONI   6-7 7-5 7-6

ANDREA PRAVETTONI   defeats KEN SHIPLEY 7-6 7-5

KEN SHIPLEY defeats MARION HOF  7-4 7-5

BLOCK 4

YASSER ESMAT    defeats JACQUES FOURNIER    7-3 7-6

YASSER ESMAT    defeats MOHAMMED ENAN  7-4 4-7  7-6

MOHAMED ENAN    defeats BILL BERNE  7-5 7-6

BILL BERNE  defeats GIANNI LEONCINI 7-4 7-4

BILL BERNE  defeats TOM WESTON  7-4 7-2

TOM WESTON  defeats DAVID UNDERHILL 7-6 7-4

BLOCK 5

WALID SALAH defeats DEREK OLD   7-4 7-4

WALID SALAH defeats DAVID BENT  7-6 7-2

RICHARD KNAPP defeats DEREK OLD   7-4 7-6

CHARLES VON SCHMIEDER   defeats DAVID BENT  7-6 4-7 7-4

SHERINE HAMDY   defeats DAVID BENT  7-1 5-7 7-2

RICHARD KNAPP   defeats SHERINE HAMDY   3-7 7-2 7-6

BLOCK 6

REG BAMFORD defeats MOHAMMED KAMAL  7-5 7-3

REG BAMFORD defeats SHERIF NAFEE    7-6 7-5

MOHAMED KAMAL  defeats TONY HALL   7-3 7-4

REG BAMFORD defeats PETER JUST  7-5 7-2

BLOCK 7

HISHAM ABDEL GAHAD  defeats ROBERT FULFORD  7-6 5-7 7-6

ROBERT FULFORD  defeats MARK NAJARIAN   5-7 7-1 7-4

HISHAM ABDEL GAHAD  defeats RANA ALALAMI    7-3 7-4

OWEN EDWARDS    defeats MARK NAJARIAN 5-7 7-6 7-5

OWEN EDWARDS    defeats BILL MEAD   7-3 5-7 7-5

EDOARDO LUALDI  defeats MARK NAJARIAN 7-3 6-7 7-3

EDOARDO LUALDI  defeats RANA ALALAMI    7-2 7-4

BLOCK 8

MIK MEHAS   defeats SHERIF ABUSBAA  7-2 7-3

IVOR BRAND  defeats MIK MEHAS   7-6 7-5

SHERIF ABUSBAA Defeats BILL ARLISS 7-4 7-6

IVOR BRAND  defeats DICK BRACKETT   7-3 2-7 7-6

DICK BRACKETT   defeats KEVIN HAM  7-3 7-2

PAOLO DE PETRA  defeats IVOR BRAND  6-7 7-2 7-1

BILL ARLISS defeats PAOLO DE PETRA  4-7 7-6 7-5

Knock Out Stage

Round 1 Round 2 Round 3 Quarter-Final Semi-final Final Winner
1-Bill Arliss Bill Arliss          
2-Roy Gee v 3-Ahmed Almahdy        
  3-Ahmed Almahdy v Salah Hassan      
    4-Salah Hassan        
        Salah Hassan    
5-Sherif Abuasbaa 5-Sherif Abuasbaa          
6-John Moore v 5-Sherif Abuasbaa        
  7-Don Beck v Sherif Abuasbaa      
    8-Hisham Abdelgawad        
           Salah Hassan  
9-Evan Newell 9-Evan Newell          
10-Bill Berne v 11-Jacques Fournier        
  11-Jacques Fournier v Paolo de Petra      
    12-Paolo de Petra        
            World Champion
13-Owen Edwards 13-Owen Edwards     Yasser Esmat   2002
14-charles Von Schmieder v 15-Mohamed Kamal        Khaled Younis
  15-Mohamed Kamal v Yasser Esmat     (Egypt)
    16-Yasser Esmat        
             
17-Sherif Nafee 17-Sherif Nafee          
18-Edoardo Luadi v 19-Sherif Abdelwahab        
  19-Sherif Abdelwahab v Khaled Younis      
    20-Khaled Younis        
             
21-Richard Knapp 21-Richard Knapp     Khaled Younis    
22-Bill Martin v 21-Richard Knapp        
  23-Mik Mehas v Reg Bamford      
    24-Reg Bamford        
             
25-Mohamed Anan 25-Mohamed Anan        Khaled Younis  
26-Norman Eatough v 25-Mohamed Anan        
  27-Robert Fulford v Walid Salah      
    28-Walid Salah        
             
29-Ihab Abdelwahab 29-Ihab Abdelwahab     Walid Salah    
30-Andrea Pravettoni v 29-Ihab Abdelwahab        
  31-Sherin Hamdy v Ihab Abdelwahab      
    32-Stephen Mulliner        

Final Finishing Order

1   Khalid Younis - Egypt

2   Salah Hassan - Egypt

3   Walid Salah - Egypt

4   Yasser Esmat - Egypt

5   Reg Bamford - South Africa

6   Sherif Abusbaa - Egypt

7   Paolo De Petra - Italy

8   Ihab Abdelwahab - USA

9   Ahmed El Mahdi - Egypt

10  Sherif Abdelwahab - USA

11  Stephen Mulliner - England

12  Mohamad Kamal - USA

13  Hisham Abdelgawad - Egypt

14  Mohammed Anan - Egypt

15  Richard Knapp - USA

16  Jacques Fournier - USA

17  Sherif Nafee - Egypt

18  Bill Martin - USA

19  Evan Newel - Ireland

20  Shereen Hamdy - Egypt

21  Robert Fulford - England

22  Charles von Schmieder - Ireland

23  Don Beck - England

24  Mik Mehas - USA

25  Bill Berne - USA

26  Roy Gee - USA

27  Andrea Pravettoni - Italy

28  Bill Arliss - England

29  John Moore - England

30  Owen Edwards (tie) - Australia

30  Norman Eatough (tie) - Switzerland

32  Edoardo Lualdi - Italy

33  Tom Weston - England

34  Salib Erian - Egypt

35  Bill Mead

36  Ivor Brand - England

37  Mark Najarian

38  Chris Sheen - England

39  Derek Old - England

40  Jim Houser

41  Tony Hall - Australia

42  John Jeffrey

43  David Underhill

44  Alexander Kirsten - Germany

45  Roy Ware - England

46  Len Canavan - USA

47  Ken Shipley

48  Gianni Leoncini - Italy

49  Peter Just - Sweden

50  Adelat Shourab - Egypt

51  Kevin Ham - Wales

52  Dick Brackett

53  Rana Alalami - Palestine

54  Marion Hof - Germany

55  David Bent

56  Hassan Ghoneim

2004 Golf Croquet World Championship – Winner: Ahmed Nasr (EGY)

The 6th WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Sussex County Croquet Club, Southwick, West Sussex, England
Dates: 20-28 June 2004

Champion: Ahmed Nasr (Egypt)

Finalist: Dennis Bulloch (New Zealand)

Results

Block A

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Khalid Younis
7 7 -
3 1- -
7 7 -
3 0 -
7 7 -
4 4 -
6 5 -
7 7 -
7 7 -
2 2 -
7 7 -
2 2 -
7 7 -
3 5 -
6 10 50 1
Norman Eatough
3 1 -
7 7- -
7 5 5
6 7 7
7 7 -
6 3 -
6 7 3
7 4 7
7 6 7
1 7 5
7 7 -
2 1 -
7 7 -
3 5 -
4 3 14 3
Kevin Garrad
3 0 -
7 7 -
6 7 7
7 5 5
7 6 5
4 7 7
2 7 3
7 4 7
5 7 5
7 5 7
7 7 -
5 4 -
7 7 -
4 6 -
3 7 4
Tony Hall
4 4 -
7 7 -
6 3 -
7 7 -
4 7 7
7 6 5
4 5 -
7 7 -
5 7 7
7 5 3
7 7 -
2 6 -
7 5 5
1 7 7
3 -3 -4 7
David Hopkins
7 7 -
6 5 -
7 4 7
6- 7 3
7 4 7
2 7 3
7 7 -
4 5 -
7 7- -
3 4 -
7 7 -
3 3 -
5 4- -
7 7 -
6 8 26 2
Don Beck
2 2 -
7 7 -
1 7 5
7 6 7
7 5 7
5 7 5
7 5 3
5 7 7
3 4 -
7 7 -
7 7 -
2 3 -
3 7 7
7 3 6
3 -2 -16 5
Miichan Yuji Tagao
2 2 -
7 7 -
2 1 -
7 7 -
5 4 -
7 7 -
2 6 -
7 7 -
3 3 -
7 7- -
2 3- -
7 7 -
6 4 -
7 7 -
0 -14 -53 8
Sherif Abussbaa
3 5 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
4 6 -
7 7 -
1 7 7
7 5 5-
7 7 -
5 4 -
7 3 6
3 7 7
7 7 -
6 4 -
3 -2 -10 6

Block B

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Salah Hassan
7 7 -
2 2 -
7 7 -
4 1 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
6 2 -
7 7 -
1 4 -
5 5 -
7 7 -
6 10 42 1
Hossam Ferres
2 2 -
7 7 -
6 7 6
7 4 7
4 7 7
7 6 6
7 4 7
6 7 6
5 3 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
2 -7 -32 7
Jean-Yves Guermont
4 1 -
7 7 -
7 4 7
6 7 6
4 4 -
7 7 -
7 6 6
6 7 7
1 7 3
7 3 7
7 2 4
6 7 7
6 6 -
7 7- -
1 -8 -32 8
Bruno Hess
3 5 -
7 7 -
7 6 6
4 7 7
7 7 -
4 4 -
2 3 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
7 7- -
6 5 -
0 0 -
7 7 -
2 -5 -28 5
Bill Arliss
3 5 -
7 7 -
6 7 6
7 4 7
6 7 7
7 6 6
7 7 -
2 3 -
6 3 -
7 7 -
2 4 -
7 7 -
4 6 -
7 7 -
2 -6 -12 6
Marcus Evans
6 2 -
7 7 -
7 7 -
5 3 -
7 3 7
1 7 3
7 7 -
3 2 -
7 7 -
6 3 -
7 7 -
2 5 -
7 6 7
4 7 4
6 8 2 2
Jonathan Lamb
1 4 -
7 7 -
7 7 -
3 5 -
6 7 7
7 2 4
6 5 -
7 7 -
7 7 -
2 4 -
2 5 -
7 7 -
7 4 7-
2 7 5
4 - 6 4
Paolo de Petra
7 7 -
5 5 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
6 6 -
7 7 -
0 0 -
7 7 -
4 6 -
4 7 4
7 6 7
2 7 5
7 4 7
5 8 24 3

Block C

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Reg Bamford
7 4 5
4 7 7
7 7 -
3 4 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
2 6 -
7 7 -
6 4 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
2 6 -
6 11 39 1
Hazem Mahmoud
4 7 7
7 4 5
7 7 -
4 1 -
3 7 5
7 3 7
7 7 -
2 4 -
7 3 7
5 7 4
7 6 7
1 7 4
7 7 -
2 4 -
6 8 34 2
Leopold Walderdorff
3 4
7 7 -
4 1 -
7 7 -
1 7 2
7 4 7
4 3 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
2 7 7
7 3 6
2 3- -
7 7 -
1 -10 -46 7
Len Canavan
3 2 -
7 7 -
7 3 7
3 7 5
7 4 7
1 7 2
6 5 -
7 7 -
1 7 1
7 5 7
7 7 -
4 3 -
4 2 -
7 7 -
3 -3 -13 -6
Ivor Brand
2 6 -
7 7 -
2 4 -
7 7 -
7 7 -
4 3 -
7 7 -
6 5 -
5 5 -
7 7 -
7 7 -
3 6 -
7 6 7
6 7 6
4 1 -2 4
Peter Batchelor
6 4 -
7 7 -
5 7 4
7 3 7
7 7 -
3 5 -
7 5 7
1 7 1
7 7 -
5 5 -
7 7 -
2 3 -
6 7 5
7 5 7
4 3 23 3
Tony Facon Uff
3 2 -
7 7 -
1 7 4
7 6 7
7 3 6
2 7 7
4 3 -
7 7 -
3 6 -
7 7 -
2 3 -
7 7 -
7 3 6
6 7 7
0 -11 -42 8
Mostafa Eissa
2 6 -
7 7 -
2 4 -
7 7 -
7 7 -
2 3 -
7 7 -
4 2 -
6 7 6
7 6 7
7 5 7
6 7 5
6 7 7
7 3 6
4 1 7 5

Block D

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Walid Salah
3 7 7
7 4 6
7 7 -
4 3 -
7 7 -
2 5 -
7 7 -
5 2 -
7 7 -
3 4 -
7 7 -
5 2 -
7 7 -
1 3 -
7 13 45 1
Stewart Jackson
7 4 6
3 7 7
5 7 5
7 4 7
7 7 -
2 2 -
- - -
- - -
7 7 -
3 2 -
5 7 6
7 1 7
7 3 7
5 7 5
4 3 26 2
Peter Millson
4 3 -
7 7 -
7 4 7
5 7 5
7 7 -
5 6 -
7 0 2
5 7 7
3 6 -
7 7 -
5 4 -
7 7 -
7 4 4
4 7 7
2 -5 -26 7
Anton Varnas
2 5 -
7 7 -
2 2 -
7 7 -
5 6 -
7 7 -
6 3 -
7 7 -
7 5 7
4 7 5
7 7 -
6 5 -
7 7 -
5 6 -
3 -3 -16 5
John Moore
5 2 -
7 7 -
7 2 4
4 7 7
5 7 7
7 0 2
7 7 -
6 3 -
3 6 -
7 7 -
7 7 -
5 5 -
7 7 -
6 6 -
4 2 4 3
Richard Brand
3 4 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
7 7 -
3 6 -
4 7 5
7 5 7
7 7 -
3 6 -
6 7 7
7 5 6
7 4 7
4 7 4
4 1 -4 4
Rod Williams
5 2 -
7 7 -
7 1 7
5 7 6
7 7 -
5 4 -
6 5 -
7 7 -
5 5 -
7 7 -
7 5 6
6 7 7
7 5 4
3 7 7
2 -5 -15 -6
Nelson Morrow
1 3 -
7 7 -
5 7 5
7 3 7
4 7 7
7 4 4
5 6 -
7 7 -
6 6 -
7 7 -
4 7 4
7 4 7
3 7 7
7 5 4
2 -6 -14 8

Block E

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Mark McInerney
5 7 6
7 3 7
7 7 -
4 3 -
7 7 -
5 3 -
7 7 -
6 1 -
7 7 -
4 4 -
7 7 -
6 6 -
6 5 -
7 7 -
5 7 26 3
Dennis Bulloch
7 3 7
5 7 6
7 7 -
1 2 -
7 7 -
3 0 -
7 7 -
4 4 -
7 6 7
1 7 4
5 7 7
7 5 4
4 7 6
7 5 7
6 8 36 2
Cliff Jones
4 3 -
7 7 -
1 2 -
7 7 -
2 4 -
7 7 -
4 5 -
7 7 -
1 7 7
7 3 6
6 4 -
7 7 -
3 4 -
7 7 -
1 -11 -43 8
Hans van Noord
5 3 -
7 7 -
3 0 -
7 7 -
7 7 -
2 4 -
6 3 -
7 7 -
2 7 2
7 6 7
6 3 -
7 7 -
2 3 -
7 7 -
1 -9 -37 7
Roy Ware
6 1 -
7 7 -
4 4 -
7 7 -
7 7 -
4 5 -
7 7 -
6 3 -
7 7 -
6 6 -
7 6 3
5 7 7
5 7 7
7 6 6
4 2 -4 4
Paul Strover
4 4 -
7 7 -
1 7 4
7 6 7
7 3 6
1 7 7
7 6 7
2 7 2
6 6 -
7 7 -
7 4 6
5 7 7
3 6 -
7 7 -
1 -8 -13 6
Andrea Prevettoni
6 6 -
7 7 -
7 5 4
5 7 7
7 7 -
6 4 -
7 7 -
6 3 -
5 7 7
7 6 3
5 7 7
7 4 6
3 2 -
7 7 -
4 1 0 5
Ahmed Nasr
7 7 -
6 5 -
7 5 7
4 7 6
7 7 -
3 4 -
7 7 -
2 3 -
7 6 6
5 7 7
7 7 -
3 6 -
7 7 -
3 2 -
6 10 35 1

Block F

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Mik Mehas
7 7 -
3 2 -
7 7 -
2 2 -
7 7 -
5 2 -
7 7 -
3 4 -
7 7 -
2 4 -
7 7 -
3 1 -
4 7 1
7 3 7
6 11 46 2
Grahame Tomes
3 2 -
7 7 -
7 7 -
6 6 -
7 7 -
3 4 -
7 7 -
6 6 -
3 6 -
7 7 -
4 5 -
7 7 -
4 3 -
7 7 -
3 -2 -15 4
Klaus Gollhoffer
2 2 -
7 7 -
6 6 -
7 7 -
7 7 -
6 5 -
5 7 4
7 6 7
4 7 5
7 6 7
7 7 -
4 2 -
4 7 2
7 6 7
2 -3 -16 6
Alex Kirsten
5 2 -
7 7 -
3 4 -
7 7 -
6 5 -
7 7 -
5 7 -
7 7 -
3 7 5
7 3 7
7 7 -
6 6 -
1 2 -
7 7- -
1 -8 -36 7
Chris Sheen
3 4 -
7 7 -
6 6 -
7 7- -
7 6 7
5 7 4
7 6 7
5 7 0
5 5 -
7 7 -
7 7 -
6 4 -
5 6 -
7 7 -
3 -4 0 5
Tom Weston
2 4 -
7 7 -
7 7 -
3 6 -
7 6 7
4 7 5
7 3 7
3 7 5
7 7 -
5 5 -
7 4 7
5 7 2
4 5 -
7 7 -
5 3 6 3
Carl von Schmeider
3 1 -
7 7 -
7 7 -
4 5 -
4 2 -
7 7 -
6 6 -
7 7 -
6 4 -
7 7 -
5 7 2
7 4 7
2 6 -
7 7 -
1 -9 -29 8
Mohamed Nasr
7 3 7
4 7 1
7 7 -
4 3 -
7 6 7
4 7 2
7 7 -
1 2 -
7 7 -
5 6 -
7 7 -
4 5 -
7 7 -
2 6 -
7 12 44 1

Block G

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Naheed Hassan
7 7 -
3 1 -
7 7 -
2 5 -
7 7 -
2 5 -
4 5 -
7 7 -
2 7 4
7 4 7
7 7 -
3 6 -
6 7 7
7 1 2
5 6 29 2
Owen Edwards
3 1 -
7 7 -
7 7 -
4 2 -
4 7 5
7 6 7
5 4 -
7 7 -
3 1 -
7 7 -
4 3 -
7 7 -
2 6 -
7 7 -
1 -9 -34 7
Khalil El-Haj
2 5 -
7 7 -
4 2 -
7 7 -
7 3 7
4 7 2
6 5 -
7 7 -
2 4 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
7 3 2
6 7 7
1 -10 -36 8
Dick Brackett
2 5 -
7 7 -
7 6 7
4 7 5
4 7 2
7 3 7
6 3 -
7 7 -
3 2 -
7 7 -
2 5 -
7 7 -
7 4 4
6 7 7
1 -9 -33 6
Derek Old
7 7 -
4 5 -
7 7 -
5 4 -
7 7 -
6 5 -
7 7 -
6 3 -
7 7 -
6 5 -
7 6 7
5 7 3
7 6 7
4 7 2
7 12 33 1
Chris Daniels
7 4 7
2 7 4
7 7 -
3 1 -
7 7 -
2 4 -
7 7- -
3 2 -
6 5 -
7 7 -
5 7 7
7 6 6
5 7 4
7 4 7
5 5 27 3
Don Rayland
3 6 -
7 7 -
7 7 -
4 3 -
7 7 -
3 5 -
7 7 -
2 5 -
5 7 3
7 6 7
7 6 6
5 7 7
4 7 3
7 6 7
3 1 4 5
Evan Newell
7 1 2
6 7 7
7 7 -
2 6 -
6 7 7
7 3 2-
6 7 7
7 4 4
4 7 2
7 6 7
7 4 7
5 7 4
7 6 7
4 7 3
5 4 10 4

Block H

Name A1 A2 A3 A4 A5 A6 A7 A8 Wins Net Games Net Points Position
Sherif Abdelwahab
7 7 -
4 1 -
7 7 -
2 4 -
7 6 5
5 7 7
3 7 7
7 3 5
7 7 -
3 6 -
3 7 7
7 5 4
4 5 -
7 7 -
5 5 19 3
Peter Payne
4 1 -
7 7 -
2 3 -
7 7 -
3 6 -
7 7 -
5 4 -
7 7 -
3 7 7
7 4 5
6 4 -
7 7 -
3 3 -
7 7 -
1 -11 -39 8
Jamieson Walker
2 4 -
7 7 -
7 7 -
2 3 -
7 2 4
3 7 7
2 1 -
7 7 -
5 5 -
7 7 -
2 4- -
7 7 -
4 1 -
7 7 -
1 -9 -35 7
Manel Ali Mohsen
5 7 7
7 6 5
7 7 -
3 6 -
3 7 7
7 2 4
7 7 -
2 4 -
7 7 -
4 1 -
7 7 -
6 5 -
3 7 7
7 5 5
7 11 30 1
Samantha Curry
7 3 5
3 7 7
7 7 -
5 4 -
7 7 -
2 1 -
2 4 -
7 7 -
7 7 -
4 4 -
6 2 -
7 7 -
7 3 5
3 7 7
3 0 4 5
Kevin Ham
3 6 -
7 7 -
7 4 5
3 7 7
7 7 -
5 5 -
4 1 -
7 7 -
4 4 -
7 7 -
6 5 -
7 7 -
5 1 -
7 7 -
1 -9 -28 6
Andy Johnson
7 5 4
3 7 7
7 7 -
6 4 -
7 7 -
2 4 -
6 5 -
7 7 -
7 7 -
6 2 -
7 7 -
6 5 -
4 2 -
7 7 -
4 3 9 4
Stephen Mullner
7 7 -
4 5 -
7 7 -
3 3 -
7 7 -
4 1 -
7 5 5
3 7 7
3 7 7
7 3 5
7 7 -
5 1 -
7 7 -
4 2 -
6 10 40 2

Knockout Draw

1st Round 2nd Round 3rd Round
M
1
Norman Eatough 7 7 -
Jonathan Lamb 4 6 -
M
21
Norman Eatough 6 2 -
Stephen Mulliner 7 7 -
M
41
Stephen Mulliner 2 4 -
  Salah Hassan 7 7 -
M
2
Grahame Tomes 6 3 -
Chris Daniels 7 7 -
M
22
Chris Daniels 6 6 -
Dennis Bulloch 7 7 -
M
42
 Dennis Bulloch 3 7 7
Mrs Monal Al Mohsen 7 5 4
M
3
Richard Brand 6 1 -
Peter Batchelor 7 7 -
M
23
Peter Batchelor 7 4 7
David Hopkins 5 7 1
M
43
Peter Batchelor 4 7 2
Derek Old 7 5 4
M
4
Mark McInerney 7 7 -
Andy Johnson 3 4 -
M
24
Mark McInerney 2 7 7
Marcus Evans 7 6 5
M
44
Mark McInerney 7 7 -
Walid Salah 6 6 -
M
5
Kevin Garrad 2 2 -
Paolo de Petra 7 7 -
M
25
Paolo de Petra 3 3 -
Mrs Naheed Hassan 7 7 -
M
45
Mrs Naheed Hassan 3 7 2
Reg Bamford 7 6 7
M
6
Ivor Brand 7 6 7
John Moore - 3 7 2
M
26
Ivor Brand 3 1 -
Mik Mehas 7 7 -
M
46
Mik Mehas 3 6 -
Ahmad Nasr 7 7 -
M
7
Evan Newell 7 7 -
Tom Weston 5 3 -
M
27
Evan Newell 3 6 -
Hazem Mahmoud 7 7 -
M
47
Hazem Mahmoud 7 7 -
Mohamad Nasr 3 5 -
M
8
Roy Ware 2 5 -
Sherif Abdelwahab 7 7 -
M
28
Sherif Abdelwahab 7 6 7
Stewart Jackson 5 7 5
M
48
Sherif Abdelwahab 4 3 -
Khalid Younis 7 7 -

Quarter Finals Semi Finals Final
M
61
Salah Hassan 7 4 5
Dennis Bulloch 5 7 7
M
68
Dennis Bulloch 7 7 -
Mark McInerney 5 6 -
M
72
Dennis Bulloch 4 3 1
Ahmad Nasr 7 7 7
M
62
Derek Old 5 6 -
Mark McInerney 7 7 -
M
63
Reg Bamford 6 6 -
Ahmad Nasr 7 7 -
M
69
Ahmad Nasr 7 6 7
Khalid Younis 6 7 4
M
64
Hazem Mahmoud 4 5 -
Khalid Younis 7 7 -

2006 Golf Croquet World Championship – Winner: Mohamed Nasr (EGY)

The 7th WCF Golf Croquet World Championship
Venue: Te Mata Croquet Club, Hawkes Bay, New Zealand
Dates: 4-12 March 2006

Champion: Mohamed Nasr (Egypt)

Finalist: Salah Hassan (Egypt)

Results

Block A a b c d e f g h
Bob Jackson (NZ)  X 8  10  10 10  10  7  10
Paolo De Petra (IT) 10  X  4   9 10  9  3  8
Phillip Drew (NZ)  7  10  X  10  4 10  2  10
David Hopkins (Eng)  3  10  6   X  10  10  3  2
Julie Hudson (Eng)  1 6  10  4   X  8  2  9
Len Canavan (US)  2  10  6  7  10   X  2 1
Ahmed Nasr (EG) 10  10 10 10  10  10   X  10
Pierre Beaudry (BE)  7  10  5  10  10 10  3   X
Qualifiers for full block knockout

1. Ahmed Nasr (EG)

2. Bob Jackson (NZ)

3. Pierre Beaudry (BE)

4. Phillip Drew (NZ)

Block B a b c d e f g h
Michael Mittag (DE) X 2  7  5 6  8  5  8
Stewart Jackson (US)  10 X  10  9 7  8 10 10
Owen Edwards (AU)  10  6 X  10  10  4  10  10
Shoukry Aziz (EG)  10  10 9 X  10  6  10  10
Dallas Cooke (NZ)  10 10  8 8 X  9  9 10
Robert Fulford (Eng)  10  10  10  10  10 X 6  10
Jean-Yves Guermont (FR)  10  5  7  7  10  10 X  7
Mike McClure (NZ)  10  9  9 6  6  1  10 X

Qualifiers for full block knockout

1. Robert Fulford (Eng)

2. Shoukry Aziz (EG)

3. Owen Edwards (AU)

4. Stewart Jackson (US)

Block C a b c d e f g h
Peter Williamson (NZ) X  1 10 9  5  10  6  8
AJ Reid (NZ)  10 X 4  4  4  10  10 9
Tim King (Eng)  7  10 X 7 2  10 10  9
Tony Hall (AU)  10 10  10 X  6  10  10  7
Salah Hassan (EG)  10  10 10  10 X 10  10 10
Christian Paquet (CA)  7  8  6  9  4 X  2  5
David Walters (Wal)  10  7  7  6  4  10 X  8
Jenny Williams (NZ)  10  10  10  10  8  10  10 X

Qualifiers for full block knockout

1. Salah Hassan (EG)

2.Jenny Williams (NZ)

3. Tony Hall (AU)

Playoff for 4th: AJ Reid (NZ) 7 bt Tim King (Eng) 4

4. AJ Reid (NZ)

Block D

a b c d e f g h
Doron Gunzburg (AU) X  6 4 10  10  5 2 10
Mohammad Kamal (US)  10 X  8  10  10  10  10  4
Peter Couch (NZ)  10  10 X  10  10  10  8  7
Jamieson Walker (Sco)  5  3  1 X 6  4  3 4
Salib Erian (EG)  8 7 5  10 X 10  10  10
David Underhill (CH)  10  2  5  10  6 X  4  9
Stephen Mulliner (Eng) 10  7  10  10  8  10 X 10
Mark McInerney (IE)  9  10  10  10  9  10  6 X

Qualifiers for full block knockout

1.  Stephen Mulliner (Eng)

2. Peter Couch (NZ)

3. Mohammad Kamal (US)

Playoff for 4th: Mark McInerney (IE) 7 bt Salib Erian (EG) 6

4. Mark McInerney (IE)

Block E a b c d e f g h
Alexander Kirsten (DE) X  10  10  6  2  10  5  7
John Christie (NZ)  9 X  4  10  4  10  10  10
Ian Lines (Eng)  6  10 X  8  8  10  10 10
Peter Batchelor (NZ)  10 7  10 X  7 10  10  10
Khaled Younis (EG)  10  10  10  10 X  10  10  9
Kevin Ham (Wal)  5  8  4  5  3 X  10  4
Ian Grant (AU)  10 5  3  5  5  1 X  8
Geoff Young (NZ)  10  5  7  5  10  10 10 X

Qualifiers for full block knockout

1. Khaled Younis (EG)

2. Peter Batchelor (NZ)

Three way play off for 3rd and 4th:

John Christie (NZ) 7 bt Geoff Young (NZ) 4

Ian Lines (Eng) 7 bt Geoff Young (NZ) 2

3. John Christie (NZ)

4. Ian Lines (Eng)

Block F

a b c d e f g h
a Kevin Garrad (IoM) X 10  4  6  8 10  6  6
Mavis Brogden (NZ)  8 X  8  7  10  5  8  5
Reg Bamford (ZA)  10  10 X  5 10  10  10  10
Mohamed Nasr (EG)  10 10  10 X  10  10  10  10
Christine Pont (AU)  10  8 7  3 X  2  7 7
Evan Newell (IE)  6  10  9  4  10 X 9  3
Chris Sheen (Eng)  10  10  4  3  10  10 X 7
Tony Stephens (NZ)  10  10  8 5  10 10 10 X
Qualifiers for full block knockout

1. Mohamed Nasr (EG)

2. Reg Bamford (ZA)

3. Tony Stephens (NZ)

4. Chris Sheen (Eng)

Block G

a b c d e f g h
a Ian Rees (AU) X  10  1  3  8  8  4  10
Richard Bonnor (NZ)  4 X  10  6  8  10  4  10
c Chris Daniels (Eng)  10  8 X  3  10 10  6  10
d Yasser Esmat (EG)  10  10  10 X  10  9  7 10
e Norman Eatough (CH)  10  10  7  3 X 10  3  10
f Nelson Morrow (NZ)  10  8  5  10  8 X  6  10
g Chris Clarke (Eng)  10  10  10  10  10  10 X  10
h Juha Torkkeli (FI)  8  3  7  6  9  8  2 X

Qualifiers for full block knockout

1. Chris Clarke (Eng)

2. Yasser Esmat (EG)

3. Chris Daniels (Eng)

4. Norman Eatough (CH)

Block H a b c d e f g h
a Saher Ezz (EG) X  6  6  5  9 10  10  6
b Dennis Bulloch (NZ)  10 X  9  9  8  10  10  10
c Mik Mehas (US)  10  10 X 10  10  10  10  8
d Dick Strover (Eng)  10  10  6 X  10  10  10  9
e Anton Varnäs (SE)  10  10  8  6 X  10  10  10
f  Leopold Walderdorff (AT)  3  2  8  8  7 X  8  10
g Andrea Pravettoni (IT)  9  7  3  8  6 10 X 8
h Max Wiltshire (AU)  10  5  10  10  5  7  10 X

Qualifiers for full block knockout

1. Mik Mehas (US)

2. Dick Strover (Eng)

3. Anton Varnäs (SE)

Playoff for 4th:  Dennis Bulloch (NZ) 7 bt Max Wiltshire (AU) 5

4. Dennis Bulloch (NZ)

Round 1 - Wednesday 8 March

Game Players Result
1 Stephen Mulliner (Eng) bt Norman Eatough (CH) 7/4, 7/6
2 Reg Bamford (ZA) bt John Christie (NZ) 7/3, 6/7, 7/4
3 Bob Jackson (NZ)  bt Tony Hall (AU) 7/4, 7/5
4 Robert Fulford (Eng) btDennis Bulloch (NZ) 7/4, 7/4
5 Yasser Esmat (EG)  bt Mohammad Kamal (US) 7/4, 7/5
6 Khaled Younis (EG) bt Chris Sheen (Eng) 7/4, 6/7, 7/3
7 Salah Hassan (EG) bt Phillip Drew (NZ) 7/3, 7/2
8 Owen Edwards (AU) bt Dick Strover (Eng) 5/7, 7/2, 7/3
9 Mohamed Nasr (EG)bt Ian Lines (Eng) 7/5, 1/7, 7.6
10 Peter Couch (NZ) bt Chris Daniels (Eng) 7/5, 7/6
11 Anton Varnäs (SE) bt Shoukry Aziz (EG) 7/4, 7/5
12 Ahmed Nasr (EG) bt AJ Reid (NZ) 7/4, 7/6
13 Peter Batchelor (NZ) bt Tony Stephens (NZ) 7/5, 7/5
14 Mark McInerney (IE) btChris Clarke (Eng) 3/7, 7/2, 7/3
15 Stewart Jackson (US) bt Mik Mehas (US) 7/4, 7/2
16 Jenny Williams (NZ) bt Pierre Beaudry (BE) 7/3, 7/3

Round 2 - Thursday 9 March

Game Players Results
17 Stephen Mulliner bt Reg Bamford 5/7, 7/5, 7/3
18 Bob Jackson bt Robert Fulford 7/6, 7/4
19 Yasser Esmat bt Khaled Younis 7/4, 7/6
20 Salah Hassan bt Owen Edwards 7/5, 6/7, 7/1
21 Mohamed Nasr bt Peter Couch 7/4, 7/4
22 Ahmed Nasr bt Anton Varnäs 7/6, 7/6
23 Mark McInerney bt Peter Batchelor 7/5, 4/7, 7/6
24 Jenny Williams bt  Stewart Jackson 7/3, 7/1

Quarter-Final - Friday 10th March

Game Players Results
33 Stephen Mulliner bt Bob Jackson 7/5, 6/7, 7/5
34 Salah Hassan bt Yasser Esmat 6/7, 7/4, 7/5
35 Mohamed Nasr bt Ahmed Nasr 7/6, 5/7, 7/6
36 Mark McInerney bt Jenny Williams 4/7, 7/4, 7/3

Semi-Final - Saturday 11th March

Game Players Results
49 Salah Hassan bt Stephen Mulliner 7/5, 4/7, 7/5
50 Mohamed Nasr bt Mark McInerney 7/6, 7/4

Final - Sunday 12th March

Game Players Results
65 Mohamed Nasr bt Salah Hassan 7/4, 7/6, 3/7,  7/5

Placement Games Positions 3- 32.

25 Norman Eatough bt John Christie 7/4, 7/6
26 Tony Hall bt Dennis Bulloch 4/7, 7/5, 7/5
27 Mohammad Kamal bt Chris Sheen 3/7, 7/6, 7/5
26 Dick Strover  bt Phillip Drew 7/3, 2/7, 7/5
29 Chris Daniels bt Ian Lines 2/7, 7/3, 7/3
30 AJ Reid bt Shoukry Aziz  (withdrew)
31 Chris Clarke bt Tony Stephens 7/5, 6/7, 7/3
32 Mik Mehas bt Pierre Beaudry 7/4, 5/7, 7/6
37 Robert Fulford bt Reg Bamford 7/3, 5/7, 7/3
38 Owen Edwards bt Khaled Younis 7/5, 7/5
39 Peter Couch bt Anton Varnäs 7/2, 7/6
40 Stewart Jackson bt Peter Batchelor 7/2, 5/7, 7/2
41 Norman Eatough bt Tony Hall 7/1, 3/7, 7/3
42 Mohammad Kamal bt Dick Strover 7/5, 7/4
43 AJ Reid bt Chris Daniels 3/7, 7/5, 7/6
44 Chris Clarke bt Mik Mehas 7/4, 7/4
45 John Christie bt Dennis Bulloch 6/7, 7/6, 7/5
46 Phillip Drew bt Chris Sheen 5/7, 7/5, 7/5
47 Ian Lines Bye
48 Tony Stephens bt Pierre Beaudry 7/5, 7/5
51 Yasser Esmat bt Bob Jackson 5/7, 7/5, 7/4
52 Ahmed Nasr bt Jenny Williams 7/3, 6/7, 7/3
53 Robert Fulford bt Owen Edwards 7/3, 7/3
54 Peter Couch bt Stewart Jackson 7/3, 7/5
55 Reg Bamford bt Khaled Younis 7/5, 5/7, 7/5
56 Peter Batchelor bt Anton Varnäs 7/4, 4/7, 7/1
57 Mohammad Kamal bt Norman Eatough 10/4
58 Chris Clarke bt AJ Reid 10/4
59 Dick Strover bt Tony Hall 10/8
60 Chris Daniels bt Mik Mehas 10/4
61 John Christie bt Phillip Drew 10/5
62 Ian Lines bt Tony Stephens 10/9
63 Chris Sheen bt Dennis Bulloch 10/6
64 Pierre Beaudry Bye
66 Stephen Mulliner v Mark McInerney 7/3, 7/4
67 Ahmed Nasr bt Yasser Esmat 7/2, 3/7, 7/5
68 Jenny Williams bt Bob Jackson 7/4, 7/4
69 Robert Fulford v Peter Couch 7/6, 7/6
70 Stewart Jackson bt Owen Edwards 7/3, 5/7, 7/2
71 Reg Bamford bt Peter Batchelor 7/2, 7/4
72 Anton Varnäs bt Khaled Younis (W/D)
73 Chris Clarke bt Mohammad Kamal 10/1
74 AJ Reid bt Norman Eatough 10/6
75 Chris Daniels bt Dick Strover 10/6
76 Tony Hall bt Mik Mehas 10/6
77 John Christie bt Ian Lines 10/9
78 Tony Stephens bt Phillip Drew 10/5
79 Chris Sheen bt Pierre Beaudry 10/8
80 Dennis Bulloch Bye

Placement Games Positions 33- 64. (The Plate)

Main Knockout Round 1

Jean-Yves Guermont bye

L Walderdorff 10 bt D Hopkins 7

P De Petra 10 bt T King 5

S Ezz 10 bt G Young 3

K Ham 10 bt D Gunzburg 6

L Canavan 10 bt A Kirsten 6

Jamieson Walker bye

A Pravettoni 10 bt M Mittag 4

K Garrad 10 bt N Morrow 5

Christine Pont bye

D Walters 10 bt E Newell 9

M Brogden 10 bt I Grant 5

M McClure 10 bt I Rees 4

D Underhill 10 bt J Hudson 6

Dallas Cook bye

M Wiltshire 10 bt C Paquet 4

Main Knockout Round 2

L Walderdorff 10 bt J-Y Guermont 8

P De Petra 10 bt S Ezz 7

K Ham 10 bt L Canavan 9

A Pravettoni 10 bt J Walker 8

C Pont 10 bt K Garrad 9

M Brogden 10 bt D Walters 7

M McClure 10 bt D Underhill 4

M Wiltshire 10 bt D Cooke 9

C Pont 10 bt M Brogden 7

M McClure 10 bt M Wilshire 4

Main Knockout Round 3

L Walderdorff 10 bt P De Petra 9

A Pravettoni 10 bt K Ham 4

C Pont 10 bt M Brogden 7

M McClure 10 bt M Wilshire 4

Main Knockout Round 4

L Walderdorff 10 bt A Pravettoni 6

C Pont 10 bt M McClure 7

Main Knockout Final Round

L Walderdorff 10 bt C Pont 6

Other games in the plate event:

I Rees 10 bt J Hudson 9

E Newell 10 bt I Grant 4

T King 10 bt G Young 7

D Hopkins 10 bt J-Y Guermont 9

D Gunzburg 10 bt A Kirsten 8

M Mittag 10 bt J Walker 5

D Cooke 10 bt C Paquet 5

G Young 10 bt J-Y Guermont 7

J Walker 10 bt A Kirsten 8

J Hudson 10 bt C Paquet 8

T King 10 bt M Mittag 4

D Cooke 10 bt N Morrow 8

D Hopkins 10 bt T King 5

D Gunzburg 10 bt M Mittag 9

E Newell 10 bt N Morrow 8

I Rees 10 bt D Cooke 6

J Walker 10 bt G Young 9

J Hudson 10 bt I Grant 3

D Hopkins 10 bt D Gunzburg 6

E Newell 10 bt I Rees 8

D Walters 10 bt K Garrad 7

M Brogden 10 bt M Wilshire 8

P De Petra 10 bt K Ham 7

D Walters 10 bt D Underhill 4

D Cooke 10 bt T King 7

J Hudson 10 bt J Walker 8

E Newell 10 bt D Hopkins 2

M McClure 10 bt A Pravettoni 9

P De Petra 10 bt M Brogden 3

D Walters 10 bt L Canavan 8

M Wilshire 10 bt K Ham 5

A Kirsten 10 bt J-Y Guermont 8

D Gunzburg 10 bt I Rees 8

I Grant 10 bt G Young 9

A Kirsten 10 bt C Paquet 7

Final Championship Placement Positions 1- 64.

1- M Nasr [Egypt]
2- S Hassan [Egypt]
3-S Mulliner [England]
4-M McInerney [Ireland]
5-A Nasr [Egypt]
6-Y Esmat [Egypt]
7-J Williams [NZ]
8-B Jackson [NZ]
9-R Fulford [England]
10-P Couch [NZ]
11-S Jackson [USA]
12-O Edwards [Australia]
13-R Bamford [South Africa]
14-P Batchelor [NZ]
15-A Varnäs [Sweden]
16-C Clarke [England]
17-M Kamal [USA]
18-AJ Reid [NZ]
19-N Eatough [Switzerland]
20-C Daniels [England]
21-D Strover [England]
22-T Hall [Australia]
23-M Mehas [USA]
24-J Christie [NZ]
25-I Lines [England]
26-T Stephens [NZ]
27-P Drew [NZ]
28-C Sheen [England]
29-P Beaudry [Belgium]
30-D Bulloch [NZ]
Withdrew
-K Younis [Egypt]
-S Aziz [Egypt]

33-Leopold Walderdorff [Austria]
34-Christine Pont [Australia]
35-Mike McClure [NZ]
36-Andrea Pravettoni [Italy]
37-Paolo De Petra [Italy]
38-Mavis Brogden [NZ]
39-Max Wilshire [Australia]
40-Kevin Ham [Wales]
41-David Walters [Wales]
42-Len Canavan [USA]
43-David Underhill [Switzerland]
44-Kevin Garrad [Isle of Man]
45-Evan Newell [Ireland]
46-David Hopkins [England]
47-Doron Gunzburg [Australia]
48-Ian Rees [Australia]
49-Dallas Cooke [NZ]
50-Tim King [England]
51-Michael Mittag [Germany]
52-Julie Hudson [England]
53-Jamieson Walker [Scotland]
54-Ian Grant [Australia]
55-Geoff Young [NZ]
56-Alexander Kirsten [Germany]
57-Christian Paquet [Canada]
58-Jean-Yves Guermont [France] Withdrew:
-Saher Ezz [Egypt]
-Nelson Morrow [NZ]
-Peter Williamson [NZ]
-Dick Bonnor [NZ]
-Juha Torkelli [Finland]
-Salib Erian [Egypt]

2008 Golf Croquet World Championship – Winner: Ahmed Nasr (EGY)

The 8th WCF Golf Croquet World Championship
Sponsor: Lord Laidlaw
Venue: Cape Town, South Africa
Dates: 8-16 March 2008

Champion: Ahmed Nasr (Egypt)
Finalist: Reg Bamford (South Africa)

 

Photo's courtesy of Ian Lines

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Results
Groups

Group A
AN JC IL JC OE DD Mc JW Wins Position
A.Nasr (EGY) 7-3, 7-6 7-2, 4-7

7-4

7-4, 7-4 7-4, 7-6 7-2, 7-5 7-4, 7-2 7-5, 7-2 7 1
J.Clarke (NZ) 3-7, 6-7 4-7, 7-5

7-6

7-6, 5-7

7-3

5-7, 3-7 7-2, 7-2 7-2, 4-7

7-1

4 3=
I.Lines (ENG) 2-7, 7-4

4-7

7-4, 5-7

6-7

7-4, 7-2 7-6, 7-3 6-7, 7-4

7-4

7-5, 7-6 7-4, 7-4 5 2
J.Christie (NZ) 4-7, 4-7 7-1, 4-7

7-5

4-7, 2-7 5-7, 7-5

4-7

3-7, 4-7 7-6, 7-5 7-4, 5-7

7-5

3 6
O.Edwards (AUS) 4-7, 4-6 6-7, 7-5

3-7

6-7, 3-7 7-6, 5-7

7-4

2-7, 7-4

7-4

7-4, 3-7

7-5

7-5, 7-6 4 3=
D.Dray (ENG) 2-7, 5-7 7-5, 7-3 7-6, 4-7

4-7

7-3, 7-4 7-2, 4-7

4-7

7-6, 7-2 3-7,7-4

7-5

4 3=
M.McClure (NZ) 2-7, 4-7 2-7, 2-7 5-7, 6-7 6-7, 5-7 4-7, 7-3

5-7

6-7, 2-7 7-4, 7-6 1 7
J.Walker (SCO) 5-7, 2-7 2-7, 7-4

1-7

4-7, 4-7 4-7, 7-5

5-7

5-7, 6-7 7-3, 4-7

5-7

4-7, 6-7 0 8
Group B
KY SA DD KB IB DS GT VT Wins Position
K.Younnis (EGY) 7-3, 4-7

7-2

7-4, 7-5 7-5, 7-4 7-3, 7-3 7-6, 7-3 7-0, 7-6 7-5, 7-4 7 1
S.Abdelwahab (USA) 3-7, 7-4

2-7

7-5, 2-7

7-6

7-5, 7-5 2-7, 7-5

7-4

6-7, 7-2

7-5

7-3, 7-5 7-3, 7-2 6 2
D.Dixon (NZ) 4-7, 5-7 5-7, 7-2

6-7

6-7, 4-7 7-5, 7-6 7-6, 4-7

7-5

7-1, 7-1 7-0, 5-7

7-3

4 4
K.Beard (AUS) 5-7, 4-7 5-7, 5-7 7-6, 7-4 3-7, 7-3

7-2

7-5, 7-4 7-5, 7-4 7-3, 7-3 5 3
I.Brand (ENG) 3-7, 3-7 7-2, 5-7

4-7

5-7, 6-7 7-3, 3-7

2-7

7-5, 7-4 7-4, 6-5(T) 7-5, 5-7

7-5

3 5
D.Strover (ENG) 6-7, 3-7 7-6, 2-7

5-7

6-7, 7-4

5-7

5-7, 4-7 5-7, 4-7 1-7, 7-6

7-4

6-7, 7-3

7-4

2 6
G.Tomes (RSA) 0-7, 6-7 3-7, 5-7 1-7, 1-7 5-7, 4-7 4-7, 5-6(T) 7-1, 6-7

4-7

2-7, 5-7 0 8
V.Tomes (RSA) 5-7, 4-7 3-7, 2-7 0-7, 7-5

3-7

3-7, 3-7 5-7, 7-5

5-7

7-6, 3-7

4-7

7-2, 7-5 1 7
Group C
MN SA TS MH PB JL TW MC Wins Position
M.Nasr (EGY) 7-6, 7-5 6-7, 7-3

7-4

7-3, 7-1 7-2, 7-2 7-3, 7-2 7-0, 7-4 7-5, 7-3 7 1
S.Aziz (EGY) 6-7, 5-7 3-7, 7-6

5-7

6-7, 7-2

2-7

7-2, 7-2 7-6, 6-7

6-7

7-6, 7-6 5-7, 7-6

6-4(T)

3 4=
T.Stephens (NZ) 7-6, 3-7

4-7

7-3, 6-7

7-5

3-7, 7-5

7-3

5-7,7-5,

7-5

7-3, 4-7

7-4

7-4, 5-7

7-5

5-7, 7-4

2-7

5 2
M.Hamilton (ENG) 3-7, 1-7 7-6, 2-7

7-2

7-3, 5-7

3-7

6-7, 3-7 7-6, 7-3 7-4, 5-7

7-4

7-2, 2-7

7-5

4 3
P.Beaudry (BEL) 2-7, 2-7 2-7, 2-7 7-5, 5-7,

5-7

7-6, 7-3 7-4, 2-7

7-6

4-7, 7-6

5-7

7-5, 7-4 3 4=
J.Levick (AUS) 3-7, 2-7 6-7, 7-6

7-6

3-7, 7-4

4-7

6-7, 3-7 4-7, 7-2

6-7

6-7, 7-4

7-3

? 2 6
T.Weston (ENG) 0-7, 4-7 6-7, 6-7 4-7, 7-5

5-7

4-7, 7-5

4-7

7-4, 6-7

7-5

7-6, 4-7

3-7

7-2, 7-2 1 7=
M.Corcoran (RSA) 5-7, 3-7 7-5, 6-7

4-6(T)

7-5, 4-7

7-2

2-7, 7-2

5-7

5-7, 4-7 ? 2-7, 2-7 1 7=
Group D
AE HA PB EN DR CV PJ TM Wins Position
A.Elmahdi (EGY) 7-2, 7-2 7-5, 7-1 7-1, 5-7,

7-2

7-4, 7-4 7-1, 7-4 7-3, 7-4 7-2, 7-1 7 1
H.Abdelgayad (EGY) 2-7, 2-7 7-5, 7-5 7-4, 6-7

7-3

7-5, 7-6 7-5, 7-5 7-5, 7-3 7-2, 7-2 6 2
P.Batchelor (NZ) 5-7, 1-7 5-7, 5-7 4-7, 7-4

4-7

7-4, 4-7

7-4

7-2, 7-3 3-7, 7-3, 7-4 5-7, 7-5

3-7

3 4=
E.Newell (IRE) 1-7, 7-5,

2-7

4-7, 7-6

3-7

7-4, 4-7

7-4

7-6, 5-7

3-7

7-4, 7-5 6-7, 7-6

7-2

7-5, 7-4 4 3
D.Reyland (NZ) 4-7, 4-7 5-7, 6-7 4-7, 7-4

4-7

6-7, 7-5

7-3

5-7, 7-6

3-7

6-7, 7-4

6-7

7-5, 7-6 2 6=
C.Vries (RSA) 1-7, 4-7 5-7, 5-7 2-7, 3-7 4-7, 5-7 7-5, 6-7

7-3

5-7, 7-5

3-7

7-3, 7-6 2 6=
P.Johnson (RSA) 3-7, 4-7 5-7, 3-7 7-3, 3-7

4-7

7-6, 6-7

2-7

7-6, 4-7

7-6

7-5, 5-7

7-3

7-6, 5-7

7-3

3 4=
T.Magin (GER) 2-7, 1-7 2-7, 2-7 7-5, 5-7

7-3

5-7, 4-7 5-7, 6-7 3-7, 6-7 6-7, 7-5

3-7

1 8
Group E
YE ME KG NM JS CJ KG JG Wins Position
Y.Esmat (EGY) 7-2, 6-7

7-5

7-4, 7-2 7-6, 7-5 7-4, 7-5 7-6, 6-7

7-5

7-4, 7-3 7-2, 7-5 7 1
M.Evans (ENG) 2-7, 7-6

5-7

1 - 3 7-2, 7-4 7-6, 7-3 6-7, 7-4, 5-7 7-5, 7-5 7-5, 6-7

7-0

4 3=
K.Golfhoffer (AUT) 4-7, 2-7 3 - 1 7-3, 7-5 7-5, 7-4 7-1, 5-7

7-4

7-6, 7-2 5-7, 7-6

7-5

6 2
N.Morrow (NZ) 6-7, 5-7 2-7, 4-7 3-7, 5-7 5-7, 7-2

5-7

4-7, 7-5

5-7

4-7, 7-6

6-7

7-4, 3-7

2-7

0 8
J.Spiers (ENG) 4-7, 5-7 6-7, 3-7 5-7, 4-7 7-5, 2-7

7-5

6-7, 0-7 3-7, 7-3

7-6

7-2, 6-7

7-3

3 5
C.Jackson (RSA) 6-7, 7-6

5-7

7-6, 4-7

7-5

1-7, 7-5

4-7

7-4, 5-7

7-5

7-6, 7-0 4-7, 6-7 7-3, 7-3 4 3=
K.Garrad IOM) 4-7, 3-7 5-7, 5-7 6-7, 2-7 7-4, 6-7

7-6

7-3, 3-7

6-7

7-4, 7-6 5-7, 7-5

2-7

2 6=
J.Guermont (FRA) 2-7, 5-7 5-7, 7-6

0-7

7-5, 6-7

5-7

4-7, 7-3

7-2

2-7, 7-6

3-7

3-7, 3-7 7-5, 5-7

7-2

2 6=
Group F
RB SN DO JH PD AK CS RJ Wins Position
R.Bamford(RSA) 7-3, 6-7

7-5

7-1, 7-4 7-4, 7-6 7-4, 7-3 7-3, 7-4 7-2, 7-2 7-4, 7-5 7 1
S.Nafee (EGY) 3-7, 7-6

5-7

7-3, 3-7

7-3

7-4, 7-5 7-6, 7-5 7-6, 7-1 7-4, 7-3 7-3, 7-1 6 2
D.Openshaw (ENG) 1-7, 4-7 3-7, 7-3

3-7

2-7, 6-7 7-2, 7-5 7-6, 7-2 7-4, 5-7

7-3

7-3, 7-5 4 3=
J.Hogan (NZ) 4-7, 6-7 4-7, 5-7 7-2, 7-6 5-7, 7-3

6-7

7-4, 6-7

7-2

won 7-5, 7-4 4 3=
P.Drew (NZ) 4-7, 3-7 6-7, 5-7 2-7, 5-7 7-5, 3-7

7-6

7-4, 7-4 7-3, 7-4 7-3, 7-5 4 3=
A.Kirsten (GER) 3-7, 4-7 6-7, 1-7 6-7, 2-7 4-7, 7-6

2-7

4-7, 4-7 2-7, 7-5

7-4

5-6(T),3-5(T) 1 7
C.Stableford (RSA) 2-7, 2-7 4-7, 3-7 4-7, 7-5

3-7

lost 3-7, 4-7 7-2, 5-7

4-7

5-7, 6-7 0 8
R.Johnston (AUS) 4-7, 5-7 3-7, 1-7 3-7, 5-7 5-7, 4-7 3-7, 5-7 6-5(T),5-3(T) 7-6, 7-5 2 6
Group G
AB CC TK PP WL DB JS DU Wins Position
A.Baher (EGY) 4-7, 6-7 5-7, 7-2

7-6

7-6, 7-4 7-1, 7-6 7-3, 7-6 7-3, 7-6 7-3, 7-4 6 2
C.Clarke (ENG) 7-4, 7-6 7-3, 7-3 7-4, 3-7

7-5

7-1, 7-5 7-2, 7-5 7-3, 7-3 7-2, 7-3 7 1
T.King (ENG) 7-5, 2-7

6-7

3-7, 3-7 5-7, 4-7 5-7, 7-5

7-2

7-5, 7-6 6-7, 7-4,

7-5

6-7, 7-3

7-3

4 3=
P de Petra (ITA) 6-7, 4-7 4-7, 7-3

5-7

7-5, 7-4 7-6, 7-3 3-7, 7-4

6-7

7-3, 7-5 7-0, 7-4 4 3=
Wm.Louw (RSA) 1-7, 6-7 1-7, 5-7 7-5, 5-7

2-7

6-7, 3-7 7-3, 7-5 7-2, 7-3 7-5, 3-7

7-6

3 5
D.Boyd (RSA) 3-7, 6-7 2-7, 5-7 5-7, 6-7 7-3, 4-7

7-6

3-7, 5-7 3-7, 7-3

5-7

7-6, ? 2 6=
J.Shorten (IRE) 3-7, 6-7 3-7, 3-7 7-6, 4-7

5-7

3-7, 5-7 2-7, 3-7 7-3, 3-7

7-5

7-4, 7-2 2 6=
D.Underhill (SWI) 3-7, 4-7 2-7, 3-7 7-6, 3-7

3-7

0-7, 4-7 5-7, 7-3

6-7

6-7, ? 4-7, 2-7 0 8
Group H
SM SH AP AV DH TH VD KH Wins Position
S.Mulliner (ENG) 7-6, 2-7

7-4

7-5, 7-5 7-3, 7-6 7-3, 7-3 7-6, 7-3 7-4, 7-5 7-1, 7-2 7 1
S.Hassan (EGY) 6-7, 7-2

4-7

7-4, 7-6 7-5, 7-6 7-2, 7-6 7-4, 7-5 7-6, 3-7

7-5

7-4, 7-2 6 2
A.Pravettoni (ITA) 5-7, 5-7 4-7, 6-7 4-7, 5-7 6-7, 6-7 7-5, 4-7

7-6

6-7, 4-7 7-6, 7-5 2 6=
A.Varnas (SWE) 3-7, 6-7 5-7, 6-7 7-4, 7-5 7-3, 7-4 7-2, 3-7

7-6

7-3, 6-7

7-3

7-4, 7-4 5 3
D.Hopkins (ENG) 3-7, 3-7 2-7, 6-7 7-6, 7-6 3-7, 4-7 6-7, 4-7 7-5, 5-7

0-7

1-7, 7-3

7-3

2 6=
T.Hall (AUS) 6-7, 3-7 4-7, 5-7 5-7, 7-4

6-7

2-7, 7-3

6-7

7-6, 7-4 7-4, 7-5 7-4, 7-4 3 4=
V.Dladla (RSA) 4-7, 5-7 6-7, 7-3

5-7

7-6, 7-4 3-7, 7-6

3-7

5-7, 7-5

7-0

4-7, 5-7 7-4, 7-5 3 4=
K.Ham (WAL) 1-7, 2-7 4-7, 2-7 6-7, 5-7 4-7, 4-7 7-1, 3-7

3-7

4-7, 4-7 4-7, 5-7 0 8

1st Round Knock-Out

Mohammed Nasr (Egypt) bt Carole Jackson (SA) 7-1 7-3
Anton Varnas (Sweden)  bt Tony Stephens (NZ)  7-2 7-6
Paolo De Petra(Italy) bt Klaus Gollhoffer(Austria)  7-2 3-7 7-1
Yasser Esmat (Egypt) bt Tony Hall (Australia) 4-7 7-2 7-6
Reg Bamford (RSA) bt Evan Newall (IRE) 7-5, 7-3

Sherif Nafee (Egypt) bt Jenny Clarke (NZ) 7-5 7-4
Duncan Dixon (NZ) bt David Openshaw (Eng)  7-6 3-7 7-4
Ahmed el Mahdi (Egypt) bt Tim King (Eng) 7-3 7-4
Khalid Younis (Egypt) bt Peter Batchelor (NZ)  7-2 7-1
Sherif Abdelwahab (USA) bt Joe Hogan (NZ)  4-7 7-4 7-1
Kevin Beard (Australia) bt Salah Hassan (Egypt) 7-3 4-7 7-3
Chris Clarke (Eng) bt Owen Edwards (Australia) 7-5 5-7 7-3

Stephen Mulliner (ENG) bt Shoukry Aziz (EGY) 7-4, 6-7, 7-2
Helmi Abdelgayad (EGY) bt Marcus Evans (ENG) 7-5, 7-6
Amr Baher (EGY) bt Ian Lines (ENG) 7-4, 7-4
Ahmed Nasr (EGY) bt Mark Hamilton (ENG) 7-2, 7-3

2nd Round Knock-Out

Mohammed Nasr (EGY) bt Anton Varnas (SWE) 5-7, 7-4, 7-2
Yasser Esmat (EGY) bt Paolo de Petra (ITA) 7-6, 7-5
Reg Bamford (RSA) bt Sherif Nafee (EGY) 5-7, 7-4, 7-6
Ahmed Almahdi (EGY) bt Duncan Dixon (NZ) 7-4, 7-4
Khaled Younis (EGY) bt Sherif Abdelwahab (USA) 7-4, 7-4
Chris Clarke (ENG) bt Kevin Beard (AUS) 7-2, 7-6
Helmi Abdelgayad (EGY) by Stephen Mulliner (ENG) 7-3, 7-6
Ahmed Nasr (EGY) bt Amr Baher (EGY) 7-5, 1-7, 7-6

Quarter-Finals

Mohammed Nasr (EGY) bt Yasser Esmat (EGY) 7-3, 7-5
Reg Bamford (RSA) bt Ahmed el Mahdi (EGY) 4-7, 7-5, 7-6
Chris Clarke (ENG) by Khalid Younis (EGY) 5-7, 7-5, 7-6
Ahmed Nasr (EGY) bt Helmi Abdelgayad (EGY) 4-7, 7-4, 7-3

Semi-Finals

Reg Bamford (RSA) bt Mohamed Nasr (EGY) 7-5, 7-4
Ahmed Nasr(EGY) bt Chris Clarke (ENG) 7-5, 3-7, 7-6

Final

Ahmed Nasr (EGY) bt Reg Bamford (RSA) 7-6, 7-4, 2-7, 7-2

Plate Quarter-Finals

J Levick (AUS) bt T King (ENG) 7-6, 7-3
I Lines (ENG) bt T Hall (AUS) 7-4, 6-5 (T)
P Batchelor (NZ) bt A Pravettoni (ITA) 7-5, 5-7, 7-1
J Spiers (ENG) bt W Louw (RSA) 6-5 (T), 2-7, 5-4 (T)

Plate Semi-Finals

Ian Lines (ENG) bt John Levick (AUS)
Peter Batchelor (NZ) bt John Spiers (ENG)

Plate Event Final

Ian Lines (ENG) beat Peter Batchelor (NZ) 7-5, 7-5